Home > Centrum prasowe > Plebiscyt Prix Galien 2016 – nominacje do nagrody

Plebiscyt Prix Galien 2016 – nominacje do nagrody

konkurs prix galien 2016

13 września 2016 roku kapituła Prix Galien Polska pod przewodnictwem prof. Cezarego Szczylika ogłosiła tegoroczną listę nominowanych w 4 kategoriach konkursowych. Pojawiło się 18 zgłoszeń, spośród których kapituła wybrała nominowanych. Zwycięzców polskiej edycji jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów w zakresie medycyny i farmacji poznamy już 16 listopada podczas uroczystej gali, która w tym roku odbędzie się w Hotelu Hilton w Warszawie. Wszystkie nasze nominacje to już duże wyróżnienie – powiedziała prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, wiceprzewodnicząca kapituły.

W konkursie Prix Galien Polska 2016 mogą brać udział naukowcy, instytucje badawcze, firmy farmaceutyczne, producenci wyrobów medycznych oraz twórcy kampanii zdrowotnych. Ostatnia kategoria będzie nowością w tegorocznej edycji. Poświęcona jest kampaniom edukacyjnym, społecznym, pacjenckim, których innowacyjność może mieć przełomowy wpływ na diagnostykę, leczenie i/lub zapobieganie chorobom u ludzi, zmianę stylu życia znaczącej grupy społecznej w kierunku większej świadomości i dbałości o zdrowie.

To niepowtarzalna okazja, aby poddać ocenie innowacje w obszarze medycyny i farmacji Kapitule, w której zasiadają znakomici polscy profesorowie – praktycy i innowatorzy w swoich dziedzinach: Cezary Szczylik, Grażyna Rydzewska, Piotr L. Chłosta, Andrzej Horban, Waleria Hryniewicz, Jacek Rafał Imiela, Sergiusz Jóźwiak, Roman Kaliszan, Piotr Kuna, Janusz Rybakowski, Janina Stępińska, Piotr Wiland i Leszek Czupryniak.

Podczas ubiegłorocznego plebiscytu Prix Galien Polska w kategorii „innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie zamkniętym” uhonorowano dwa leki immunoterapeutyczne nowej generacji. Jeden z nich o nazwie niwolumab (firmy Bristol-Myers Squibb) stanowi przełom w leczeniu pacjentów z zaawansowanym czerniakiem oraz niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Drugi to pembrolizumab wykorzystywany w nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniaku.

 

PRIX GALIEN POLSKA 2016 – NOMINACJE

I. kategoria: Innowacyjny produkt leczniczy:

1.1 innowacyjny produkt leczniczy stosowany w leczeniu otwartym:

  • AMGEN BIOTECHNOLOGIA Z O.O. za: evolocumab – pierwsze całkowicie ludzkie przeciwciało monoklonalne zatwierdzone na świecie, wskazane u dorosłych chorych z pierwotną hipercholesterolemią: rodzinną heterozygotyczną i mieszaną oraz homozygotyczną lub mieszaną dyslipidemią.
  • BOEHRINGER INGELHEIM MARKETING SP. Z O.O. za: empagliflozynę – jedyny, nowoczesny, doustny lek przeciwcukrzycowy zmniejszający ryzyko śmiertelności z przyczyn sercowo- naczyniowych o 38%. Cukrzyca typu 2 to obecnie jeden z najistotniejszych czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych są najczęściej stwierdzanymi zgonami wśród chorych na cukrzycę typu 2 i stanowią ok. 50-70% zgonów w tej grupie pacjentów.
  • SANOFI-AVENTIS SP. Z O.O. za: alirokumab – stosowany w leczeniu wysokiego stężenia „złego cholesterolu”, umożliwia redukcję jego stężenia o ponad 60% i osiągnięcie docelowych stężeń nawet u ponad 90% chorych z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, u których standardowa terapia jest nieskuteczna – także u pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną i nie tolerujących statyn.

1.2 innowacyjny produkt leczniczy stosowany w leczeniu zamkniętym:

  • JANSSEN-CILAG POLSKA SP. Z O.O. za: ibrutynib – innowacyjny lek stosowany w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka z komórek płaszcza i makroglobulinemię Waldenströma.

1.3 innowacyjna szczepionka:

  • MSD POLSKA SP. Z O.O. za: 9-walentną szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (rekombinowaną, adsorbowaną) posiadającą aktualnie najszerszy możliwy zakres ochrony przed chorobami wywoływanymi przez wirusa HPV.

1.4 innowacyjny sierocy produkt leczniczy:

  • AMGEN BIOTECHNOLOGIA SP. Z O.O. za: blinatumomab – pierwszą, przełomową immunoterapię zarejestrowaną do stosowania u pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu Philadelphia.
  • ASTRAZENECA PHARMA POLAND SP. Z O.O. za: olaparyb – pierwszy lek celowany w terapii chorych z rakiem jajnika z mutacją w genie BRCA1/2. Odpowiada na istotne potrzeby kliniczne dobrze zdefiniowanej pod względem molekularnym grupy chorych, a jego mechanizm działania otwiera nową, bardzo obiecującą, klasę leków przeciwnowotworowych skoncentrowanych na hamowaniu odpowiedzi na uszkodzenia DNA.

II. kategoria: Innowacyjne odkrycie naukowe:

  • Prof. dr hab. Grażyna Ginalska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie za: kościozastępczy biomateriał implantacyjny nowej generacji dla medycyny regeneracyjnej – popularnie nazwany „sztuczną kością” to oryginalne rozwiązanie w zakresie nowoczesnych preparatów implantacyjnych III generacji.

III. kategoria: Innowacyjny wyrób medyczny: nominacji nie przyznano

IV. kategoria: Innowacyjna kampania zdrowotna:

  • SERVIER POLSKA SP. Z O.O. za: „Servier dla Serca” – profilaktyczno-edukacyjną kampanię, której głównym celem jest edukacja i zwiększanie świadomości zdrowotnej społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wynikających z nich zagrożeń, a także badania profilaktyczne i promocja profilaktyki i zdrowego stylu życia.

 

Nagroda Prix Galien przyznawana jest jako dowód uznania dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach produktów leczniczych oferowanych przez firmy farmaceutyczne, wyrobów medycznych, a także stanowi wyróżnienie dla przełomowych dokonań i odkryć naukowców. Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w 17 krajach, między innymi: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Twórcą Prix Galien jest francuski farmaceuta Roland Mehl, który ufundował nagrodę w 1970 roku. Z czasem zyskała ona prestiż na całym świecie i obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień, jakie można zdobyć w dziedzinie farmacji i medycyny. Konkurs Prix Galien odbywa się w 17 krajach. Co dwa lata zdobywcy Prix Galien z poszczególnych krajów biorą udział w konkursie International Prix Galien, który wyróżnia najważniejsze innowacje w skali globalnej.

 

Plebiscyt Prix Galien 2016 – nominacje do nagrody, źródło: informacja prasowa

 

Powiązane materiały
immunoterapia czerniaka dzieci
Dzieci z czerniakiem z dostępem do pierwszej, refundowanej immunoterapii
powikłania immunologiczne
Powikłania immunologiczne u chorych na raka płuca – wyniki badań
Onkologia ma coraz więcej do zaoferowania pacjentom
Onkologia ma coraz więcej do zaoferowania pacjentom
leczenie CAR-T w UCK WUM
UCK WUM – pierwszy pacjent z białaczką limfoblastyczną otrzymał terapię CAR-T