Komentarz Anny Żyłowskiej, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca:
– Główny problem polega na tym, że w dalszym ciągu polscy pacjenci z rakiem płuca nie maja dostępu do nowoczesnych terapii, które są refundowane niemal w całej Europie. Ani na ostatniej konferencji Termedii, ani na debacie eksperckiej w siedzibie Rzeczpospolitej, w której brałam udział, nie było nikogo z Ministerstwa Zdrowia – praktycznie porozmawialiśmy między sobą. Nie ma żadnych nowych ustaleń. Niestety, nie sądzę, aby marcowa lista refundacyjna zaskoczyła nas nowymi lekami. Bardzo bym chciała, żeby tak było, ale po wszystkich spotkaniach i rozmowach jestem coraz bardziej rozczarowana.
– Chorzy na raka płuca mogliby żyć dłużej i w lepszej kondycji. Nowoczesne terapie są nam naprawdę bardzo potrzebne. Medycyna idzie do przodu – innowacyjne terapie celowane oraz cząsteczki immunokompetentne dają nadzieję, że rak płuca stanie się wreszcie chorobą przewlekłą. W tej chwili to prawdziwy zabójca – liczba zachorowań i zgonów rocznie jest niemalże taka sama. Co bardzo niepokoi – zaczynają chorować osoby coraz młodsze.
– Ten rok będzie dla nas szczególnie ważny, w listopadzie obchodzimy dziesięciolecie naszego stowarzyszenia, planujemy dwie duże kampanie edukacyjne oraz drugą edycję biegu Pogoń raka. Jesteśmy organizacją OPP, ale wpływy z 1% są niewielkie. Jako organizacja nie poddajemy się i dalej robimy to, co potrafimy najlepiej – wspieramy chorych z rakiem płuca w Polsce.
STOWARZYSZENIE WALKI Z RAKIEM PŁUCA – ODDZIAŁ SZCZECIN
Misją Stowarzyszenia Walki z rakiem Płuca jest przede wszystkim poprawa sytuacji pacjentów chorych na raka płuca. Organizacja pragnie zwracać uwagę społeczeństwa na zagrożenia wpływające na zwiększoną zachorowalność na nowotwór płuca w Polsce oraz jednoczyć pacjentów, opiekunów, specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia, polityków i przedstawicieli środków masowego przekazu w walce przeciwko tej chorobie.
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca powstało w 1994 roku przy Klinice Akademii Medycznej w Gdańsku. Twórcą jest profesor Jan Skokowski. Oddział w Szczecinie powstał w listopadzie 2008 roku, jako pierwszy Oddział Stowarzyszenia w Polsce i obejmuje swoim zasięgiem województwo zachodniopomorskie.
Organizacja udziela praktycznego i emocjonalnego wsparcia pacjentom i ich bliskim poprzez przekazanie niezbędnych informacji na temat raka płuca, profilaktyki i dostępnych możliwości terapeutycznych. Funkcję Prezesa Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin pełni obecnie Pani Anna Żyłowska.
Więcej na: www.rakpluca.szczecin.pl