Jak donosi serwis internetowy termedia.pl w artykule red. Moniki Stelmach – Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendował objęcie refundacją niwolumabu w skojarzeniu z ipilimumabem w programie lekowym Leczenie chorych na zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10: C18 – C20). Wskazanym warunkiem jest wdrożenie instrumentu dzielenia ryzyka o mechanizmie zabezpieczającym maksymalny poziom wydatków płatnika publicznego.
Ocena skuteczności wnioskowanej technologii została oparta na dwóch jednoramiennych badaniach klinicznych fazy II – CheckMate 142 oraz GERCOR NIPICOL – w których uczestniczyli pacjenci z przerzutowym rakiem jelita grubego z zaburzeniami mechanizmu naprawy nieprawidłowo sparowanych nukleotydów DNA (dMMR) lub z wysoką niestabilnością mikrosatelitarną (MSI-H).
Ze względu na możliwość zaspokojenia potrzeb zdrowotnych pacjentów objęcie refundacją ocenianych produktów leczniczych jest uzasadnione. Jednakże istnieje wiele niepewności związanych z ograniczeniami analizy klinicznej, a także z liczebnością populacji docelowej, a w konsekwencji – całkowitym kosztem terapii. Ewentualna refundacja musiałaby się wiązać z wdrożeniem dodatkowego instrumentu dzielenia ryzyka zabezpieczającego całkowite wydatki z budżetu płatnika poprzez uzależnienie go od efektu terapii oraz dostosowaniem zapisów istniejącego programu lekowego B.4. „Leczenie chorych na zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10: C18 – C20)” – czytamy w podsumowaniu artykułu na stronie termedia.pl
źródło: termedia.pl
zobacz również: Komisja Europejska zarejestrowała podwójną immunoterapię w raku jelita grubego