Home > Centrum prasowe > Barack Obama zapowiada skuteczniejszą walkę z nowotworami. Immunoterapia jednym z filarów działań

Barack Obama zapowiada skuteczniejszą walkę z nowotworami. Immunoterapia jednym z filarów działań

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ogłosił istotne zwiększenie dotychczasowych wysiłków na rzecz walki z nowotworami. Zapowiedź padła podczas corocznego przemówienia „State of the Union”, które odbyło się 12 stycznia 2016 roku przed całym Kongresem.

Ogłaszam nowy narodowy plan, który pozwoli tego dokonać. Dla wszystkich bliskich, których straciliśmy. Dla rodzin, które ciągle możemy ocalić. Uczyńmy Amerykę krajem, który wyleczy raka. Raz na zawsze! – zadeklarował podczas swojego wystąpienia prezydent USA.

Programem, którego celem ma być wyeliminowanie nowotworów pokieruje wiceprezydent Joe Biden, który ma już pierwsze sukcesy na tym polu. W wyniku jego spotkań z filantropami oraz naukowcami, budżet National Cancer Institute zwiększy się o ponad 260 mln dolarów. Polityk jest zaangażowany w tematykę onkologiczną również ze względów osobistych. Syn Joe Biden’a zmarł w ubiegłym roku na raka mózgu w wieku 46 lat.

Na czym obaj prezydenci opierają swój optymizm? Wielkie postępy immunoterapii, badania genetyczne oraz terapie łączone – słyszymy w odpowiedzi. Cały program walki z rakiem będzie gotowy w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Niewykluczone, że w zapowiadane prace zaangażuje się również miliarder Patrick Soon-Shiong, który z kilkoma firmami farmaceutycznymi (tzw. koalicja Moonshot 2020) chce sfinansować szereg testów nad immunoterapią raka. Zainteresowani mówią o udziale 20 tysięcy pacjentów chorujących na 20 różnych typów raka.

Porównywane z programem lotów na Księżyc przedsięwzięcie ma przebiegać dwutorowo: z jednej strony będzie opierać się na zwiększaniu funduszy przeznaczanych na badania medyczne i na leczenie chorych na raka, a z drugiej – co ma być o wiele trudniejsze – na „zmuszeniu” do współpracy lekarzy, płatników (firmy ubezpieczeniowe) oraz firmy farmaceutyczne. Chodzi tu przede wszystkim o dzielenie się informacją i wiedzą.

Obama nie jest pierwszym prezydentem USA, który zapowiedział rozprawienie się z nowotworami. To już druga wojna z rakiem. Podobną obietnicę złożył przed 35 laty prezydent Nixon. Choroby nowotworowej wciąż nie udało się jednak ujarzmić.

 

Barack Obama zapowiada skuteczniejszą walkę z nowotworami. Immunoterapia jednym z filarów działań, opracował PG, foto: flickr.com, licencja CC, BeckyF

źródła: www.rsc.org/chemistryworld/2016/01/obama-joe-biden-state-union-speech-cancer-cure ; www.nature.com/news/obama-proposes-cancer-moonshot-in-state-of-the-union-address-1.19155

Powiązane materiały
agencja technologii badań medycznych
Prezes AOTMiT na „TAK” dla zmian w programie lekowym B.58
dr Michał Seweryn
Polak w zespole, który pracuje nad innowacyjną metodą walki z rakiem
refundacja podwójnej immunoterapii raka jelita
Podwójna immunoterapia refundowana dla pacjentów z rakiem jelita grubego
polska grupa raka płuca logo
Polska goni resztę świata w leczeniu raka płuca