Home > Centrum prasowe > Centrum Kryzysowe dla chorych z nowotworem – platforma wiedzy

Centrum Kryzysowe dla chorych z nowotworem – platforma wiedzy

centrum kryzysowe strona o nowotworach

Nowa platforma internetowa CENTRUM KRYZYSOWE DLA CHORYCH NA RAKA pomoże pacjentom onkologicznym i ich bliskim znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące diagnostyki i leczenia, a także przejść krok po kroku przez proces leczenia. Strona w pierwszej kolejności wesprze osoby z rakiem płuca, piersi oraz jajnika, a następnie będzie rozszerzana o kolejne rodzaje nowotworów. Strona centrumkryzysowe.org.pl jest dostępna dla pacjentów od 29 listopada 2022 roku.

Centrum Kryzysowe to platforma wiedzy stworzona po to, aby pacjent onkologiczny mógł w jednym miejscu znaleźć potrzebne informacje na temat diagnostyki i leczenia. Platforma pomoże odpowiedzieć na pytania pojawiające się w trakcie choroby: gdzie dostać właściwą diagnozę? Gdzie rozpocząć leczenie? Jak wygląda leczenie? Do tej pory często te pytania pozostawały bez odpowiedzi sprawiając, że pacjent czuł się zagubiony i przytłoczony diagnozą. Dlatego właśnie Centrum Kryzysowe przychodzi z pomocą, odpowiadając wprost na wszystkie pytania, pokazując krok po kroku jak sobie poradzić z chorobą oraz jak uzyskać wsparcie psychologiczne oraz socjalne.

Obszary, które zostały opracowane na platformie w pierwszej kolejności to rak płuca, rak piersi i rak jajnika. Dlaczego akurat te? Rak płuca i rak piersi to dwa najczęściej diagnozowane nowotwory, a więc najwięcej osób szuka wiedzy na ich temat. Rak jajnika to nowotwór, którego trudno zdiagnozować – kobiety potrzebują informacji o objawach i możliwościach leczenia, a także wsparcia, aby jak najlepiej przejść przez proces leczenia. Treści na stronie będą sukcesywnie rozbudowywane o kolejne nowotwory. Centrum Kryzysowe dla pacjentów z nowotworem zostało stworzone przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Rak to wciąż słowo, które wywołuje przerażenie, paraliż, poczucie klęski, strach o życie. W głowie chorego i bliskich pojawia się wiele pytań, tylko nie zawsze wiadomo, gdzie uzyskać na nie odpowiedzi. Z pomocą przychodzi Internet, a jak wiadomo można tam znaleźć mnóstwo treści, które nie zawsze są zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny powołało Centrum Kryzysowe –platformę internetową pełną rzetelnej wiedzy, która będzie łatwo dostępna dla pacjentów i ich bliskich, i stanie się ich przewodnikiem na każdym etapie choroby – powiedziała Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

centrum kryzysowe pars

Centrum Kryzysowe dla pacjentów z nowotworem

Nowa platforma powstała we współpracy z ekspertami medycznymi, którzy tworzą Radę Naukową Centrum. To pokazuje, że została ona stworzona w sposób rzetelny, przejrzysty i z należytą dbałością o treści, które zostały na niej udostępnione. Od innych tego typu miejsc w Internecie różni się tym, że jest kompleksowa, aktualna i opracowana tak, aby łatwo można było znaleźć informacje, które interesują pacjenta na danym etapie choroby.

Leczenie przeciwnowotworowe przechodzi obecnie ogromną ewolucję. Proces diagnostyczny jest złożony i w zależności od sytuacji jest wiele dróg postępowania. Dynamicznie zmieniają się także możliwości i metody leczenia. Otwiera to wiele szans, a jednocześnie może stanowić wyzwanie, aby się w tym procesie odnaleźć. Jest wiele dowodów naukowych na to, że pacjent świadomy, czyli taki, który ma wiedzę zarówno o chorobie, jak i o postępowaniu diagnostycznym czy terapeutycznym, lepiej odnajduje się w procesie leczenia i lepiej rokuje. Na rokowania wpływa również wybór ośrodka, w którym prowadzona jest diagnostyka i leczenie. Ośrodek powinien mieć odpowiednie zasoby i kwalifikacje. Centrum Kryzysowe dla chorych na raka to miejsce, gdzie pacjent w łatwy sposób znajdzie sprawdzone informacje dotyczące diagnostyki, leczenia, a także ośrodków, które powinien wybrać w leczeniu swojego nowotworu – powiedział prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej oraz członek Rady Naukowej Centrum Kryzysowego.

Obecnie na stronie Centrum Kryzysowego znajdują się kompleksowe informacje na temat raka jajnika, raka piersi oraz raka płuc. Pacjent i jego bliscy znajdą w Centrum Kryzysowym informacje o:

  • ścieżce diagnostyki i leczenia, w postaci tekstów i materiałów video, które są przygotowywane we współpracy z ekspertami medycznymi i będą aktualizowane zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną raz na kwartał;
  • ośrodkach onkologicznych, które zapewniają najwyższe standardy diagnostyki i leczenia
    w danym nowotworze, tak aby pacjenci mogli trafić do placówek z największym doświadczeniem;
  • badaniach, które powinny zostać wykonane w trakcie diagnostyki i procesu leczenia;
  • wsparciu dla pacjentów i opiekunów od strony psychologicznej i socjalnej.

16 stycznia 2023 roku zostanie uruchomiona infolinia, która będzie dodatkowym wsparciem dla pacjentów i ich bliskich, a kolejnym krokiem jest sukcesywne uzupełnianie bazy wiedzy

źródło: materiały prasowe

PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA

Powiązane materiały
immunoterapia czerniaka dzieci
Dzieci z czerniakiem z dostępem do pierwszej, refundowanej immunoterapii
powikłania immunologiczne
Powikłania immunologiczne u chorych na raka płuca – wyniki badań
Onkologia ma coraz więcej do zaoferowania pacjentom
Onkologia ma coraz więcej do zaoferowania pacjentom
leczenie CAR-T w UCK WUM
UCK WUM – pierwszy pacjent z białaczką limfoblastyczną otrzymał terapię CAR-T