Home > Baza wiedzy > Chorzy bez powszechnego dostępu do immunoterapii w raku płuca

Chorzy bez powszechnego dostępu do immunoterapii w raku płuca

„Zapobiegać i leczyć. Jak pokonać raka płuca, jednego z największych zabójców Polaków” – to temat debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”. Uczestnicy spotkania pochylili się nad jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce – rakiem płuca.

Jak czytamy w materiale red. Joanny Ćwiek – pacjenci z zaawansowanym rakiem płuca skarżą się na ograniczenia w dostępie do innowacyjnego leczenia w I linii w postaci immunochemii i immunoterapii.

Tymczasem, najnowsze wyniki badań klinicznych wskazują, że immunochemioterapia (zastosowanie połączenia immunoterapii z chemioterapią) w wyselekcjonowanych grupach pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca wpływa na poprawę wyników leczenia.

Niezaspokojone pozostają potrzeby chorych z rakiem płuca w III stadium zaawansowania, gdzie zastosowanie znajduje immunoterapia konsolidująca po radiochemioterapii.

„Poszkodowani” są również pacjenci w ośrodkach, które nie mają programów lekowych i w ogóle nie rozważają leczenia immunoterapią czy terapiami ukierunkowanymi molekularnie.

O wyzwaniach związanych z nowoczesną diagnostyką, a także brakiem powszechnego dostępu do nowoczesnych terapii przeczytacie Państwo w artykule na: www.rp.pl

ZOBACZ: JAK WYGLĄDA DOSTĘP DO IMMUNOTERAPII W POLSCE