Zachorowalność na czerniaka rośnie, ale wyniki terapii poprawiły się znacząco, także w Polsce, gdzie leczenie prowadzone na europejskim poziomie. Jednocześnie warto pamiętać, że profilaktyka czerniaka jest jedną z najprostszych wśród nowotworów, ponieważ czynniki ryzyka zachorowania na ten złośliwy nowotwór skóry są doskonale znane.
– Przeżycia w przerzutowym czerniaku przekraczają dziś 50 proc., a gdy zaczynałem pracę, było to 2 proc. – skomentował prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, podczas konferencji inaugurującej XIII Tydzień Świadomości Czerniaka.
Czerniak – przybywa zachorowań, ale rośnie skuteczność leczenia
Według „Raportu Otwarcia” Narodowej Strategii Onkologicznej w ostatnich latach nastąpił istotny wzrost zachorowań na czerniaka. Może mieć na to wpływ m.in. pandemia COVID-19, podczas której mniej pacjentów zgłaszało się na kontrolę znamion, co wpłynęło na statystyczną kumulację zachorowań w ostatnim czasie.
Dodatkowo według prognoz prezentowanych podczas ASCO 2022, w Stanach Zjednoczonych do 2040 roku to czerniak będzie drugim najczęstszym nowotworem. Pozytywnym trendem natomiast jest zdecydowany wzrost przeżywalności chorych, co oznacza, że coraz więcej czerniaków jest diagnozowanych we wczesnym stadium, ale też z roku na rok poprawia się dostęp do nowoczesnych terapii.
– Obecnie w Polsce możemy skutecznie leczyć nawet zaawansowanego czerniaka. Dzięki regularnym zmianom wprowadzanym przez Ministerstwo Zdrowia do programu lekowego B.59 nasi pacjenci mają dostęp do najnowszych terapii. Najskuteczniejsze jednak będzie leczenie wczesnych etapów nowotworu. Możemy zauważyć pozytywny trend, ponieważ mimo wzrostu liczby zachorowań, pacjenci zgłaszają się do nas zdecydowanie wcześniej. Świadomość społeczeństwa zdecydowanie rośnie, co tylko potwierdza sens działań Akademii Czerniaka. Nadal jednak pozostają grupy, które należy edukować. Są to właśnie osoby wykonujące swoją pracuję na zewnątrz – tłumaczy prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.
I dodaje:
– Mamy możliwość dobru terapii dla każdego chorego, tak by uzyskać jak najlepszy efekt. Nowe terapie są mniej toksyczne, a działania uboczne niewielkie. Dziś nie tylko leczymy chorych, gdy mają przerzuty, ale też zapobiegamy rozwojowi dalszych przerzutów, gdy wytniemy czerniaka. Ponadto od czterech miesięcy prowadzimy w Polsce badania w sześciu ośrodkach nad antynowotworową szczepionką mRNA, która ma zapobiegać rozwojowi nawrotu czerniaka. Wstępne wyniki po półtora roku pokazują, że 92 proc. chorych nie ma nawrotu.
PRZEDŹ DO: LECZENIE CZERNIAKA
źródło: materiały prasowe, www.cowzdrowiu.pl