Home > Baza wiedzy > Jak skuteczniej walczyć z rakiem nerki? Debata ekspercka

Jak skuteczniej walczyć z rakiem nerki? Debata ekspercka

W redakcji gazety „Rzeczpospolita” odbyła się debata „Rak nerki – perspektywy zmian dla polskich pacjentów”. Udział w spotkaniu poświęconemu możliwościom oraz wyzwaniom w leczeniu raka nerki wzięli: Zbigniew Król (podsekretarz stanu w MZ), Jadwiga Czeczot (AOTMiT), Beata Ambroziewicz, prof. Piotr Wysocki, dr Wojciech Poborski (z Centrum Onkologii z Katowic) i dr Jakub Żołnierek.

Uczestnicy zgodzili się, że lepszy dostęp do najnowocześniejszego leczenia (w tym cząsteczek immunokompetentnych) mógłby sprawić, że rak nerki stałby się chorobą przewlekłą.

Podczas debaty prof. Piotr Wysocki – prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK) i kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił opinię o potrzebach dotyczących nowych terapii:

Dziś onkolodzy oczekiwaliby, aby w drugiej linii znalazły się najbardziej aktywne leki znane na świecie oraz dwa nowe, które zarejestrowano w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Mowa tutaj o nowym inhibitorze kinaz tyrozynowych kabozantynibie i o immunoterapii w oparciu o niwolumab. To są dwa leki bezdyskusyjnie znamiennie wydłużające przeżycia chorych w drugiej linii leczenia przy jednoczasowym bardzo dobrym wpływie na jakość życia. Nawet jeśli mielibyśmy mówić wyłącznie o dwóch liniach, to oczekiwalibyśmy, aby w drugiej linii były najbardziej aktywne w tej chwili terapie.

Jak przyznał Wiceminister Zbigniew Król – modyfikacja programów lekowych trwa długo, ale dzieje się na bieżąco, odpowiada dostępnym badaniom, szczególnie badaniom klinicznym.

Mamy nadzieję, że nowe rozwiązania terapeutyczne staną się jak najszybciej dostępne dla polskich Pacjentów.

LINK do debaty: http://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/301249922-Jak-skuteczniej-walczyc-z-rakiem-nerki.html
&nbs;

Jak skuteczniej walczyć z rakiem nerki? Debata ekspercka
9 głosów, średnia: 4.33 (wynik: 86%)
Powiązane materiały
Cykl spotkań warsztatowych: AKADEMIA RAKA PŁUCA 2018
medexpress immuno
Medexpress.pl: videorelacja z debaty o immunoonkologii
Debata: Immunoonkologia – nowe otwarcie w walce z nowotworami
Czy nasz układ odpornościowy zabije raka?