W opublikowanym w Science badaniu przeanalizowano florę jelitową 112 chorych na rozsianego czerniaka w trakcie immunoterapii anty-PD-1. Terapia ta polega na hamowaniu za pomocą przeciwciała łączącego się receptorem PD-1 apoptozy (tzw. zaprogramowanej śmierci) limfocytów T. Prowadzi to do aktywacji układu immunologicznego i zwalczania komórek nowotworowych.
Zauważono, że chorzy którzy odpowiedzieli na immunoterapię, mieli zdecydowanie inny skład flory jelitowej niż ci, u których immunoterapia była nieskuteczna. U chorych z dobrą odpowiedzią na immunoterapię stwierdzono dużą liczbę bakterii z rodzaju Ruminococcaceae, natomiast niewielką z rodzaju Bacteroidales.
Dodatkowo w badaniu podjęto próbę przeszczepienia myszom flory jelitowej chorych na czerniaka. U myszy, które otrzymały „korzystną” florę jelitową, obserwowano lepszą odpowiedź na leczenie anty PDL-1 niż u myszy z grupy kontrolnej.
Wyniki tego badania mogą mieć bardzo duże znaczenie w leczeniu chorych na czerniaka, nie tylko z zastosowaniem immunoterapii.
Flora jelitowa ma wpływ na odpowiedź na immunoterapię u chorych na czerniaka
źródło: science.sciencemag.org, onkoserwis newsletter #10