Home > Baza wiedzy > GLG Pharma pracuje nad terapią kombinowaną potrójnie negatywnego raka piersi

GLG Pharma pracuje nad terapią kombinowaną potrójnie negatywnego raka piersi

GLG Pharma – polska spółka zależna od amerykańskiej firmy GLG Pharma LLC, pracuje nad projektem rozwoju terapii celowanej wobec potrójnie negatywnego raka piersi oraz rozwija testy oparte o diagnostykę immunochemiczną służącą do szybkiego wykrywania nowotworów. Firma posiada wyłączną licencję na opracowywanie i wykorzystywanie technologii opartej o innowacyjne inhibitory białek STAT-3, które w połączeniu z tradycyjnymi terapiami przeciwnowotworowymi mają przyczynić się do zwiększenia ich skuteczności.

Pierwszą jednostką chorobową, którą GLG Pharma postanowiła „wziąć na warsztat” jest potrójnie negatywny rak piersi (ang. TNBC – Triple Negative Breast Cancer), którego od innych nowotworów piersi odróżnia to, że charakteryzuje się zdecydowanie gorszym rokowaniem. Według szacunków, potrójnie negatywny rak piersi stanowi ok. 12-17 proc. wszystkich przypadków nowotworów piersi. Do tej pory naukowcom nie udało się opracować terapii o zadowalającej skuteczności na tę odmianę nowotworu. Na czym polega strategia leczenia, którą rozwija GLG Pharma?

Mechanizm działania naszych cząsteczek polega na hamowaniu aktywacji białka STAT-3, które odpowiada m.in. za namnażanie się komórek rakowych w wielu typach nowotworów. Podanie Pacjentowi inhibitora STAT-3 hamuje proces nowotworowy. Nasze projekty opierają się na unikalnej formulacji, przez co działają na ten konkretny typ nowotworu. Związki rozwijane przez GLG wykazują ponadto działanie immunoterapeutyczne poprzez hamowanie mechanizmów ochronnych nowotworów działających w oparciu o PD1-PDL1 czy IDO1. Istotą terapii jest zahamowanie tych czynników, które umożliwiają wzrost guza i przerzuty. Jest to w światowej onkologii bardzo gorący obszar, co implikuje wysoki potencjał komercyjny naszych cząsteczek. (…) Nasze leki, które docelowo będą stosowane w terapii kombinowanej, działają na oba te mechanizmy jednocześnie – wyjaśnia w wywiadzie dla Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet – Piotr Sobiś, prezes GLG Pharma.

 

GLG Pharma pracuje nad terapią kombinowaną potrójnie negatywnego raka piersi, opracował PG, źródła: materiały prasowe, www.parkiet.com

 

Powiązane materiały
Immunoterapia dla pacjentek z wczesnym potrójnie ujemnym rakiem piersi
potrójnie ujemny rak piersi immunoterapia
FDA: Rak potrójnie ujemny wrażliwy na immunoterapię
immunoterapia rak piersi
Czy immunoterapia może pomóc w walce z rakiem piersi?
immunoterapia raka piersi dr Renata Duchnowska
Immunoterapia w rozsianym raku piersi – dr hab. Renata Duchnowska