Home > Video > Immunoterapia nowotworów – mechanizm działania i nowe leki

Immunoterapia nowotworów – mechanizm działania i nowe leki

 

Prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie: Immunoterapia nowotworów – mechanizm działania i nowe leki

„Immunoterapia to strategia leczenia nowotworów polegająca na aktywacji układu immunologicznego, który posiada naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. Rozwój wielu chorób nowotworowych uwarunkowany jest tym, że nowotwór ucieka spod kontroli układu immunologicznego, oszukując mechanizmy immunologiczne i staje się nierozpoznawalny dla układu odpornościowego.

Próby badań nad immunoterapią toczą się od blisko stu lat (…) Przełom w zakresie immunoterapii nowotworów nastąpił kilka lat temu, kiedy wykorzystano w praktyce klinicznej wiedzę dotyczącą tzw. punktów kontroli układu immunologicznego, które powodowały, że dochodziło do wyłączenia aktywności układu immunologicznego w zakresie mechanizmów odpowiedzi przeciwnowotworowej. Pięć lat temu został zarejestrowany ipilimumab do leczenia chorych na zaawansowanego czerniaka, w tym roku doszło do rejestracji dwóch nowych leków: pembrolizumabu i niwolumabu – najnowocześniejszych inhibitorów punktów kontrolnych, które mają udowodnioną efektywność u chorych na raka płuca i czerniaka.

W przypadku obu tych leków toczy się szereg badań oceniających ich zastosowanie w kontekście leczenia także innych nowotworów: rak nerki, raka jelita grubego, rak gruczołu krokowego, rak piersi oraz innych. Wstępne wyniki są bardzo obiecujące.”
 

Powiązane materiały
tydzień świadomości czerniaka
Materiał filmowy: immunoterapia w leczeniu czerniaka
immunoterapia raka
Na czym polega immunoterapia raka?
dostęp i refundacja immunoterapii
Dostępność immunoterapii dla polskich pacjentów – 2024 rok
Materiał filmowy – Immunoterapia: rewolucja w raku płuca