Home > Centrum prasowe > Prof. Rutkowski: immunoterapia przynosi postęp w leczeniu onkologicznym

Prof. Rutkowski: immunoterapia przynosi postęp w leczeniu onkologicznym

serwis zdrowie immunoterapia

Immunoterapia szybko wywalczyła swoje miejsce w onkologii. Obecnie ma już ponad 20 różnych wskazań – stosuje się ją m.in. w leczeniu czerniaka, raka nerki czy płuca. Jest mniej toksyczna i ma mniej działań niepożądanych od innych form terapii, wciąż jednak może być trudna dla organizmu – podkreśla onkolog, prof. Piotr Rutkowski na łamach artykułu autorstwa Moniki Grzegorowskiej na portalu zdrowie.pap.pl.

Jak wyjaśnia ekspert, przewagą immunoterapii nad innymi formami terapii onkologicznych jest to, że nie wpływa ona na naturalne procesy powstawania zdrowych komórek i, co za tym idzie, wiąże się w wielu przypadkach z mniejszym odsetkiem działań niepożądanych. Jest to znacząca korzyść dla pacjenta pod kątem jakości życia w trakcie leczenia.

Jakie nowości pojawiły się na przestrzeni ostatnich miesięcy w zakresie dostępu do leczenia immunoterapią?

  • Chorzy na zaawansowanego czerniaka skóry i błon śluzowych otrzymali skojarzoną immunoterapię niwolumabu z relatlimabem. Dodatkowo październikowa lista refundacyjna przyniosła chorym na czerniaka w stadium IIB i IIC dostęp do immunoterapii w leczeniu uzupełniającym.
  • Chore na raka szyjki macicy otrzymały dostęp do leczenia immunoterapią w pierwszej linii w skojarzeniu z chemioterapią leczenia raka przetrwałego, nawrotowego lub z przerzutami.
  • Pacjenci z rakiem płuca i międzybłoniakiem opłucnej mają od lipca tego roku możliwość leczenia neoadjuwantowego niwolumabem w skojarzeniu z chemioterapią opartą o związki platyny.
  • Chorzy na raka wątrobowokomórkowego i dróg żółciowych od października 2024 r. mogą być leczeni immunoterapią w pierwszej linii w skojarzeniu z chemioterapią.
  • Na tej samej liście refundacyjnej znalazła się immunoterapia w monoterapii dla chorych na nawrotowego lub zaawansowanego raka endometrium.

Więcej informacji w artykule Moniki Grzegorowskiej na stronie wwww.zdrowie.pap.pl.

SPRAWDŹ: DOSTĘP DO IMMUNOTERAPII W POLSCE

Powiązane materiały
Immunoterapia po immunoterapii dla polskich pacjentów? Raport
okołooperacyjne zastosowanie immunoterapii u chorych na raka płuc
KE: okołooperacyjne zastosowanie immunoterapii u chorych na NDRP
Moje Zdrowie nowy program
Moje Zdrowie – bezpłatne badania profilaktyczne i bilans zdrowia
agencja technologii badań medycznych
Prezes AOTMiT: TAK dla immunoterapii w leczeniu pierwszej linii raka urotelialnego