Immunoterapia jest względnie nową formą leczenia onkologicznego, która w wielu nowotworach zastępuje klasyczną chemioterapię. Jest ona uznawana za bezpieczniejszą i lepiej tolerowaną niż chemioterapia, jednak nie jest wolna od działań niepożądanych, w tym śmiertelnych.
Wiadomo, że leczenie onkologiczne osób w terminalnym stadium nowotworów przysparza im więcej cierpienia i działań niepożądanych niż korzyści. Wraz z upowszechnieniem immunoterapii zauważono jednak, że z roku na rok przybywa chorych otrzymujących ją w końcowym stadium nowotworów. Immunoterapia jest mniej toksyczna niż standardowej chemioterapia, zatem onkolodzy często stosują ją u chorych w złym stanie ogólnym i z licznymi przerzutami nowotworowymi, u których ma ona niewielką skuteczność.
Autorzy pracy opublikowanej na łamach portalu Medscape podkreślają daremność takiej terapii u schyłku życia, zaznaczając jednocześnie, że otrzymujący ją chorzy rzadziej objęci są paliatywną opieką hospicyjną oraz częściej umierają w szpitalu zamiast w otoczeniu bliskich w domu.
źródła: Onkoserwis PLWzR, www.medscape.com
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA