Home > Centrum prasowe > Immunoterapia w leczeniu neuroblastomy

Immunoterapia w leczeniu neuroblastomy

neuroblastoma immunoterapia

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (USK) rozpoczął immunoterapię u pierwszych dzieci z nowotworem typu neuroblastoma. Dotychczas taką terapię w Polsce oferował jedynie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

Neuroblastoma to najczęstszy pozaczaszkowy guz lity u dzieci. Leczenie jest zależne od wieku dziecka, typu guza i obecności przerzutów. Część dzieci z najbardziej agresywną postacią nowotworu wymaga skojarzonego leczenia operacyjnego z chemioterapią, radioterapią i przeszczepieniem szpiku. Szacuje się, że każdego roku około 20 dzieci w całej Polsce wymaga immunoterapii.

Od dekady wiadomo, że pacjenci z agresywną chorobą, po zakończeniu standardowego leczenia mają lepsze wyniki po dodatkowym zastosowaniu nowego leku – Qarziba – przeciwciała niszczącego komórki neuroblastoma – tłumaczy kierujący terapią dr hab. Marek Ussowicz z Kliniki „Przylądek Nadziei” USK.

immunoterapia neuroblastoma

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu


 

Immunoterapia w leczeniu neuroblastomy

Zdaniem ekspertów – dzięki immunoterapii dzieci z najgroźniejszą postacią neuroblastoma mają o 1/3 wyższe szanse na wyleczenie.

Wrocławski zespół z Kliniki „Przylądek Nadziei” USK ma duże doświadczenie w chemioterapii i nowatorskich metodach przeszczepiania szpiku i immunoterapii, ale terapia Qarziba jest szczególnie trudna ze względu na unikalne i silne powikłania występujące w trakcie stosowania leku. Pierwsze dzieci poddane terapii to dziewczynki Amelia i Kornelia. Po przeszczepie szpiku w ośrodku wrocławskim są po cyklu immunoterapii, który zniosły dzielnie i w dobrej formie – mówi dr hab. Marek Ussowicz.

Wysoki koszt leczenia, tylko częściowo refundowanego za zgodą Ministerstwa Zdrowia, stwarza konieczność zapewnienia finansowania leku. W tym pomagają pacjentom i ich rodzicom zbiórki prowadzone między innymi przez Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Leczenie jest kosztowne, ponieważ 1 ampułka leku kosztuje 41 tys zł, a 6 miesięczne leczenie wymaga przeciętnie 20 ampułek. Cena leku jest więc 10 razy wyższa niż diamentu o tej samej wadze, albo 10000 razy niż złota.

Przez ostanie lata pomogliśmy kilkudziesięciu dzieciom pojechać na takie leczenie do Włoch, Niemiec czy do Krakowa. Teraz wielu małych pacjentów będzie miało taką możliwość znacznie bliżej domu. A to też bardzo ważne – dodaje Przemek Pohrybieniuk, prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, która pomagała rodzicom dwóch pierwszych pacjentek prowadzić zbiórki pieniędzy na kosztowną immunoterapię.

źródło: materiały prasowe

 

Powiązane materiały
10 lat immunoterapii
10 lat immunoterapii – sukcesy i wyzwania
agencja technologii badań medycznych
AOTMiT: tak dla leczenia uzupełniającego wczesnego czerniaka
Immuno-PET - nowatorska technika obrazowania
Immuno-PET – nowatorska technika obrazowania guzów mózgu
onkoserwis immunoterapia
Immunoterapia zbyt często u osób w końcowych stadiach nowotworów?