Home > Centrum prasowe > Immunoterapia w raku płuca: jesteśmy na początku drogi

Immunoterapia w raku płuca: jesteśmy na początku drogi

5 października 2015 roku na portalu rynek zdrowia.pl ukazała się ciekawa publikacja, na łamach której prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej, ocenia nowe możliwości leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca z wykorzystaniem immunoterapii w postaci niwolumabu – inhibitora punktu kontrolnego PD-1.

W ocenie eksperta, dotychczasowe wyniki badań potwierdzają możliwość uzyskania korzyści terapeutycznej po zastosowaniu immunoterapii w leczeniu drugiej linii chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca. Na rynku dostępnych jest dla pacjentów coraz więcej leków immunologicznych. W czerniaku, w niektórych sytuacjach, immunoterapia weszła już do standardów postępowania. W przypadku raka płuca jesteśmy na razie na początku tej drogi – zaznacza ekspert.

Choć ogłoszenie końca konwencjonalnej chemioterapii w leczeniu nowotworów byłoby przedwczesne i pochopne, to immunotoerapia u dużej grupy pacjentów ma szansą z czasem zastąpić chemioterapię. Indywidualna decyzja na temat rodzaju leczenia u danego pacjenta musi zależeć jednak od rodzaju nowotworu – ocenia prof. Krzakowski.

O tym jak działa i jakie mechanizmy wykorzystuje immunoterapia niedrobnokomórkowego raka płuca, można przeczytać w artykule na stronie: www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Immunoterapia-w-raku-pluca-jestesmy-na-poczatku-drogi,155548,1013,2.html

 

immunoterapia w raku płuca: jesteśmy na początku drogi, opracował JG, źródło: rynekzdrowia.pl

 

Powiązane materiały
książka immunologia przełomowa terapia
Książka „Przełomowa terapia. Immunologia kontra nowotwory”
terapia CAR-T w Polsce
Terapia CAR-T: dostęp, doświadczenia i perspektywy na rynku polskim
Forum Raka Płuca
Kluczowe wnioski IV Sesji Forum Raka Płuca
I Wiosenna Akademia Immuno-Onkologiczna dla Dziennikarzy
Prof. Piotr Rutkowski: brak nowoczesnych terapii w leczeniu adjuwantowym czerniaka