Home > Centrum prasowe > Czy immunoterapia może pomóc w walce z rakiem piersi?

Czy immunoterapia może pomóc w walce z rakiem piersi?

immunoterapia rak piersi

Amerykanka Judy Perkins zachorowała kilka lat temu na nowotwór piersi. Lekarze odkryli u niej przerzuty na wątrobę. Gdy zawiodły konwencjonalne metody leczenia, a choroba znajdowała się w bardzo zaawansowanym stadium, lekarze National Cancer Institute w Maryland zdecydowali się na zastosowanie eksperymentalnej immunoterapii. Raka udało się wyeliminować, a kobieta wyzdrowiała. Media informują o pierwszym skutecznym zastosowaniu immunoterapii w raku piersi na świecie. Czy immunoterapia może pomóc w walce z rakiem piersi? 

Lekarze stworzyli 80 miliardów kopii limfocytów chorej kobiety i genetycznie dostosowali je do komórek nowotworowych. Wstrzyknięte do organizmu, zaczęły je niszczyć. Jednocześnie pacjentka przyjmowała standardowo stosowany w immunoterapii lek. Leczenie zakończyło się sukcesem – po ponad dwóch latach po raku nie ma śladu. Choć technika polegająca na zastosowaniu tzw. limfocytów T jest stosowana od niedawna, to naukowcy twierdzą, że ma potencjał, aby w przyszłości pomóc w leczeniu wielu różnych nowotworów.

ZOBACZ: TERAPIA CAR-T

Polscy onkolodzy patrzą z nadzieją na immunoterapię, ale też studzą emocje. Choć u Amerykanki z rakiem piersi immunoterapia zadziałała imponująco, to lekarze podkreślają, aby tego przypadku nie brać za przykład i że jest to “metoda wysoce eksperymentalna”.

Co więcej – jak ujawnia “New Scientist” metodę zastosowano u kolejnych dwóch kobiet z rakiem piersi. U pierwszej z nich nie było pozytywnej reakcji, a druga zmarła zanim skutki terapii można było w pełni ocenić. Bardzo wysokie są też koszty leczenia, w tej chwili sięgają nawet pół miliona dolarów.

To metoda wysoce eksperymentalna, polegająca na – mówiąc w cudzysłowie – stymulacji własnego układu odpornościowego. Na podstawie jednego przypadku nie możemy mówić o żadnych konkretnych rozwiązaniach – wyjaśnia dr hab. Dawid Murawa w rozmowie z TVN24. Z pewnością niezbędne będą dalsze badania nad potencjałem immunoterapii w leczeniu raka piersi.

Więcej:
www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/immunoterapia-skuteczna-w-walce-z-rakiem-polscy-lekarze-studza-emocje,843183.html
www.twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/nowotwory/news-nowatorska-immunerapia-wyleczyla-ja-z-raka-piersi,nId,2590259#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Czy immunoterapia może pomóc w walce z rakiem piersi?
5 (100%) 2 votes
Powiązane materiały
immunoterapia CAR-T limfocyty T
Immunoterapia CAR-T – genetycznie zmodyfikowane limfocyty T
GLG Pharma pracuje nad terapią kombinowaną potrójnie negatywnego raka piersi
immunoterapia raka piersi dr Renata Duchnowska
Immunoterapia w rozsianym raku piersi – dr hab. Renata Duchnowska
Immunoterapia ostrej białaczki limfoblastycznej – blinatumomab i CAR T cells