Home > Baza wiedzy > Czy immunoterapia może pomóc w walce z rakiem piersi?

Czy immunoterapia może pomóc w walce z rakiem piersi?

immunoterapia rak piersi

Amerykanka Judy Perkins zachorowała kilka lat temu na nowotwór piersi. Lekarze odkryli u niej przerzuty na wątrobę. Gdy zawiodły konwencjonalne metody leczenia, a choroba znajdowała się w bardzo zaawansowanym stadium, lekarze National Cancer Institute w Maryland zdecydowali się na zastosowanie eksperymentalnej immunoterapii. Raka udało się wyeliminować, a kobieta wyzdrowiała. Media informują o pierwszym skutecznym zastosowaniu immunoterapii w raku piersi na świecie. Czy immunoterapia może pomóc w walce z rakiem piersi? 

Lekarze stworzyli 80 miliardów kopii limfocytów chorej kobiety i genetycznie dostosowali je do komórek nowotworowych. Wstrzyknięte do organizmu, zaczęły je niszczyć. Jednocześnie pacjentka przyjmowała standardowo stosowany w immunoterapii lek. Leczenie zakończyło się sukcesem – po ponad dwóch latach po raku nie ma śladu. Choć technika polegająca na zastosowaniu tzw. limfocytów T jest stosowana od niedawna, to naukowcy twierdzą, że ma potencjał, aby w przyszłości pomóc w leczeniu wielu różnych nowotworów.

ZOBACZ: TERAPIA CAR-T

Polscy onkolodzy patrzą z nadzieją na immunoterapię, ale też studzą emocje. Choć u Amerykanki z rakiem piersi immunoterapia zadziałała imponująco, to lekarze podkreślają, aby tego przypadku nie brać za przykład i że jest to „metoda wysoce eksperymentalna”.

Co więcej – jak ujawnia „New Scientist” metodę zastosowano u kolejnych dwóch kobiet z rakiem piersi. U pierwszej z nich nie było pozytywnej reakcji, a druga zmarła zanim skutki terapii można było w pełni ocenić. Bardzo wysokie są też koszty leczenia, w tej chwili sięgają nawet pół miliona dolarów.

To metoda wysoce eksperymentalna, polegająca na – mówiąc w cudzysłowie – stymulacji własnego układu odpornościowego. Na podstawie jednego przypadku nie możemy mówić o żadnych konkretnych rozwiązaniach – wyjaśnia dr hab. Dawid Murawa w rozmowie z TVN24. Z pewnością niezbędne będą dalsze badania nad potencjałem immunoterapii w leczeniu raka piersi.

Najnowsze doniesienia oraz szczegółowe informacje dotyczące badań nad immunoterapią raka piersi znajdziecie Państwo na stronie amerykańskiej organizacji Cancer Research Institute. Oprócz wsparcia informacyjnego istnieje również możliwość kontaktu mailowego lub telefonicznego z konsultantem CRI. http://www.cancerresearch.org/immunotherapy/cancer-types/breast-cancer

 

IMMUNOTERAPIA W RAKU PIERSI

W marcu 2019 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała decyzję dopuszczającą stosowanie terapii złożonej z atezolizumabu i nab-paklitakselu u pacjentek z nieoperacyjnym miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym potrójnie ujemnym rakiem piersi (TNBC), który cechuje się dodatnim wynikiem PD-L1.

Zgoda na podawanie immunoterapii w potrójne negatywnym raku piersi na terenie USA została wydana na podstawie wyników badania III fazy IMpassion130, w którym dodanie atezolizumabu do nab-paklitakselu skutkowało zmniejszeniem ryzyka progresji lub śmierci o 40% w porównaniu do monoterapii nab-paklitakselem u pacjentek z rakiem piersi (TNBC).

Więcej:
https://www.fda.gov/Drugs/InformationOnDrugs/ApprovedDrugs/ucm633065.htm
www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/immunoterapia-skuteczna-w-walce-z-rakiem-polscy-lekarze-studza-emocje,843183.html

Powiązane materiały
Immunoterapia dla pacjentek z wczesnym potrójnie ujemnym rakiem piersi
potrójnie ujemny rak piersi immunoterapia
FDA: Rak potrójnie ujemny wrażliwy na immunoterapię
immunoterapia CAR-T
Immunoterapia CAR-T – genetycznie zmodyfikowane limfocyty T
Technologia BITE. bispecyficzne przeciwciała
Technologia BiTE – bispecyficzne przeciwciała angażujące limfocyty T