Home > Centrum prasowe > Instytut Parkera – konsorcjum na rzecz rozwoju immunoterapii

Instytut Parkera – konsorcjum na rzecz rozwoju immunoterapii

Instytut Parkera immunoterapia raka

250 milionów dolarów, 40 laboratoriów i ponad 300 naukowców z najbardziej prestiżowych amerykańskich centrów onkologicznych – oto fundamenty powołanego Instytutu Parkera, konsorcjum na rzecz rozwoju immunoterapii nowotworów (The Parker Institute for Cancer Immunotherapy). Liderem organizacji jest amerykański miliarder Sean Parker – pierwszy prezes Facebooka, który teraz nawołuje do stworzenia koalicji na rzecz walki z rakiem z wykorzystaniem immuno-onkologii.

Immunoterapia raka to czwarta, obok tradycyjnej chemioterapii, radioterapii oraz chirurgii metoda walki z nowotworami. Choć ten bardzo obiecujący trend leczenia opartego na reaktywacji układu odpornościowego pacjenta systematycznie rozwija się, to zdaniem Parkera tempo prac jest nadal niezadowalające. Parker zaczął interesować się walką z nowotworami po śmierci jego znajomej – producentki filmowej Laury Ziskin, która zmarła na skutek raka piersi. Głównym zadaniem powołanego Instytutu Parkera będzie rozwój i rozszerzanie współpracy dotyczącej immunoonkologii pomiędzy różnymi ośrodkami oraz zachęcenie badaczy do dzielenia się efektami swoich prac z innymi naukowcami. W zamierzeniu pozwoli to na przyspieszenie prac nad nowymi terapiami. Sprawami patentowymi oraz licencyjnymi zajmie się centralny komitet 50 uczonych, który będzie miał również możliwość tworzenia nowych firm typu spin-out. Jeden z ekspertów określił ów model jako „akademicką biofarmę”.

Instytut Parkera na rzecz rozwoju immunoterapii swoją siedzibę będzie miał w San Francisco. Zajmie się trzema głównymi kierunkami badań związanych z immunoterapią – modyfikowaniem układu immunologicznego, tak aby walczył z komórkami rakowymi, polepszeniem odpowiedzi organizmu pacjenta na już istniejące cząsteczki immunokompetentne oraz identyfikacją celów innych niż atakowanie guzów.

Na dzień dzisiejszy immunoterapia nowotworów jest najbardziej zaawansowana w kontekście leczenia czerniaka, raka płuca i raka nerki. Trwają badania nad wykorzystaniem cząsteczek immunokompetentnych w leczeniu raka piersi, raka pęcherza moczowego, guzów mózgu czy nowotworów hematologicznych. W Polsce immunoterapia raka jest obecnie refundowana i stosowana w praktyce w leczeniu zaawansowanego czerniaka.
 


 

Instytut Parkera – powstało konsorcjum na rzecz rozwoju immunoterapii, opracował Jarosław Gośliński

źródła: www.parker.org/initiatives/immunotherapy
www.reuters.com/article/us-health-cancer-parker-idUSKCN0XA07W
www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2016/04/13/250-million-300-scientists-and-40-labs-sean-parkers-revolutionary-project-to-solve-cancer/

 

Powiązane materiały
co w zdrowiu immunoterapia
Dyskusja: podwójna immunoterapia z dwoma cyklami chemioterapii w raku płuca
immunoterapia raka
Na czym polega immunoterapia raka?
immunoterapia czerniaka dzieci
Dzieci z czerniakiem z dostępem do pierwszej, refundowanej immunoterapii
powikłania immunologiczne
Powikłania immunologiczne u chorych na raka płuca – wyniki badań