Home > Centrum prasowe > Ipilimumab otrzymał nagrodę Prix Galien USA w kategorii Odkrycie Dekady

Ipilimumab otrzymał nagrodę Prix Galien USA w kategorii Odkrycie Dekady

Firma Bristol-Myers Squibb otrzymała nagrodę Prix Galien USA w kategorii Odkrycie Dekady za ipilimumab – lek, który obecnie jest zarejestrowany w ponad 50 krajach świata w leczeniu nieoperacyjnego lub przerzutowego czerniaka. Nagroda została przyznana podczas dziesiątej dorocznej ceremonii Prix Galien USA, która odbyła się 27 października 2016 roku w Nowym Jorku. Tytuł Prix Galien w kategorii Odkrycie Dekady, przyznawanay jest przez prominentny komitet naukowy, złożony z wybitnych specjalistów, w tym kilku laureatów Nagrody Nobla, który docenia wyróżniające się osiągnięcia w zakresie poprawy ludzkiego zdrowia poprzez rozwijanie innowacyjnych terapii.

Przyznane wyróżnienie jest uhonorowaniem wysiłków firmy Bristol-Myers Squibb w dążeniu do uznania immunoonkologii jako przełomowego podejścia w leczeniu szerokiego spektrum nowotworów. Jest to już trzecia nagroda Prix Galien przyznana tej firmie. BMS jest jedyną firmą, która otrzymała nagrodę Prix Galien USA w kategorii Najlepszy produkt biotechnologiczny za dwa leki immunoonkologiczne: ipilimumab i niwolumab. W 2012 roku ipilimumab został nagrodzony w kategorii Najlepszy produkt biotechnologiczny. Trzy lata później, w 2015 roku odznaczenie dla Najlepszego produktu biotechnologicznego otrzymał niwolumab.

Ipilimumab to nowoczesny lek wzmacniający naturalną zdolność organizmu do walki z nowotworem, który został opracowany w laboratoriach firmy Bristol-Myers Squibb. Jest to specyficzne przeciwciało monoklonalne blokujące receptor CTLA-4 (cytotoxic T-lymphocyte associated antygen-4), znajdujący się na powierzchni limfocytów T. Zablokowanie tego receptora pozwala na wzmocnienie aktywności cytotoksycznych limfocytów T, niszczących komórki nowotworowe.

W dniu 25 marca 2011 roku, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała ipilimumab we wskazaniu do monoterapii pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem. Ipilimumab został zarejestrowany w EU 13 lipca 2011 roku. Obecnie jest zarejestrowany w ponad 50 krajach.
 

Ipilimumab otrzymał nagrodę Prix Galien USA w kategorii Odkrycie Dekady, informacja prasowa

 

Powiązane materiały
Wybrane leki i cząsteczki immuno-onkologiczne
ipilimumab u dzieci
Komisja Europejska rozszerzyła wskazania dla ipilimumabu o pacjentów pediatrycznych
combo niwolumab ipilimumab czerniak
Niwolumab/Ipilimumab Combo – nowe wyniki badań u pacjentów z uprzednio nieleczonym zaawansowanym czerniakiem
Szpitale i ośrodki w Polsce stosujące immunoterapię w leczeniu czerniaka skóry i błon śluzowych