Home > Baza wiedzy > KE: podwójna immunoterapia jako leczenie pierwszej linii chorych na zaawansowanego raka jelita grubego (dMMR/MSI-H)

KE: podwójna immunoterapia jako leczenie pierwszej linii chorych na zaawansowanego raka jelita grubego (dMMR/MSI-H)

komisja europejska zatwierdziła immunoterapie

Komisja Europejska zarejestrowała terapię skojarzoną niwolumabem i ipilimumabem (tzw. podwójna immunoterapia) jako leczenie pierwszej linii chorych na zaawansowanego raka jelita grubego z potwierdzoną niestabilnością mikrosatelitarną wysokiego stopnia (ang. MSI-H) w tkance nowotworowej lub zaburzeniami mechanizmów naprawy uszkodzeń DNA o typie niedopasowania (ang. dMMR). Decyzja KE bazuje na danych z badania klinicznego (III fazy) CheckMate -8HW, w którym wzięło udział 839 pacjentów.

Niestabilność mikrosatelitarna to zaburzenie molekularne typowe dla zespołu Lynch, które zostało opisane po raz pierwszy w dziedzicznych, niepolipowatych rakach jelita grubego. Zaburzenie to jest związane z upośledzeniem funkcji genów MSH2, MLH1, PMS1 i PMS2 należących do grupy genów naprawczych DNA, kodujących białka MMR (mismatch repair), odpowiedzialne za naprawę nieprawidłowo sparowanych zasad. W przypadku uszkodzeń tych genów dochodzi do zaburzenia naprawy DNA, czego wynikiem jest niestabilność mikrosatelitarna.

Zaburzenia mechanizmów MMR (dMMR, deficient MMR) uniemożliwiają korektę spontanicznych błędów pojawiających się podczas replikacji DNA (np. podmiana zasady, insercja lub delecja krótkich fragmentów nici DNA).

Dla przypomnienia, podwójna immunoterapia w raku jelita grubego jest aktualnie refundowana w Polsce (od marca 2023 roku) dla pacjentów z histologicznie potwierdzonym rakiem jelita grubego w stadium przerzutowym lub miejscowo zaawansowanym, u których:

  • stwierdzono zaburzenia mechanizmów naprawy nieprawidłowo sparowanych nukleotydów DNA lub wysoką niestabilność mikrosatelitarną w tkance nowotworowej oraz
  • po nieskuteczności lub nieakceptowalności toksyczności wcześniejszego leczenia systemowego co najmniej dwulekowego zawierającego fluoropirymidynę w skojarzeniu z oksaliplatyną lub irynotekanem.

Decyzja Komisji Europejskiej pozwala na potencjalne przesunięcie terapii skojarzonej do pierwszej linii leczenia w tym wskazaniu.

źródło: https://www.biospace.com/

PRZEJDŹ DO: RAK JELITA GRUBEGO

Powiązane materiały
„TAK” dla nowej opcji terapeutycznej w leczeniu raka nerki
Cemiplimab
MZ: refundacja immunoterapii w zaawansowanym raku szyjki macicy
serwis zdrowie immunoterapia
Prof. Rutkowski: immunoterapia przynosi postęp w leczeniu onkologicznym
10 lat immunoterapii
10 lat immunoterapii – sukcesy i wyzwania