Home > Centrum prasowe > Kongres ESMO 2018 – najciekawsze doniesienia o immunoterapii

Kongres ESMO 2018 – najciekawsze doniesienia o immunoterapii

konferencja ESMO 2018 monachium doniesienia

Zakończył się tegoroczny kongres Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Monachium. ESMO 2018 odbyło się w dniach 19-23 października, a jego hasłem przewodnim było „zapewnienie dostępu do optymalnej opieki w chorobie nowotworowej”.

Kongres ESMO to coroczne, prestiżowe wydarzenie dedykowane lekarzom specjalistom, pielęgniarkom oraz pozostałym pracownikom służby zdrowia z obszaru onkologii, podczas którego prezentowane są najnowsze wyniki badań klinicznych oraz przełomowe doniesienia dotyczące leczenia nowotworów.

Immunoterapia nowotworów na ESMO 2018 w Monachium – doniesienia i trendy

Tegoroczne wydarzenie obfitowało w ważne informacje dotyczące immuno-onkologii. Doniesienia dotyczyły omówienia potencjału i skuteczności immunoterapii w leczeniu bardzo wielu typów nowotworów takich jak:

  • nowotwory układu moczowo-płciowego,
  • rak jelita grubego,
  • czerniak,
  • rak płuca,
  • rak okrężnicy,
  • nowotwory regionów głowy i szyi,
  • potrójnie ujemny rak piersi,
  • nowotwory ginekologiczne.
  1. Leczenie przedoperacyjne czerniaków zaawansowanych miejscowo z przerzutami do węzłów chłonnych jest możliwe i skuteczne, a immunoterapia podawana przedoperacyjnie działa jeszcze lepiej niż w przypadku nieresekcyjnych przerzutów czerniaka  – prawdopodobnie układ immunologiczny Pacjenta jest wtedy bardziej sprawny.
  2. Podczas kongresu ESMO 2018 potwierdzono skuteczność połączenia chemioterapii z immunoterapią. Cząsteczki pembrolizumab i atezolizumab okazały się być skuteczne w takim połączeniu. Wydaje się, że wchodzimy w nową erę kombinacji immunoterapii i chemioterapii w leczeniu nowotworów i to nie tylko u chorych z wysoką ekspresją PD-L1.
  3. Zaprezentowano nowe możliwości celowanego leczenia w zaawansowanym potrójnie ujemnym raku piersi. Dowiedziono, iż u części chorych (co ważne – istnieje czynnik predykcyjny pozwalający wskazać tę grupę Pacjentów) immunoterapia poprawia wyniki leczenia w tym wskazaniu.
  4. W badaniu B-F1RST oceniono wartość TMB (Tumour Mutational Burden) we krwi jako biomarkera aktywności atezolizumabu w pierwszej linii leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca.
  5. Dodanie ipilimumabu poprawia odpowiedź na niwolumab u nieselekcjonowanych PD-L1, wcześniej leczonych związkami platyny, chorych na rozsianego raka urotelialnego.
  6. Stworzono optymalną kombinację ipilimumabu z niwolumabem w leczeniu neoadiuwantowym chorych na czerniaka wysokiego ryzyka.

Potwierdza to ogromny potencjał immunoterapii – jako przyszłościowej strategii leczenia wielu nowotworów. Najciekawsze doniesienia z ESMO 2018 są dostępne w języku angielskim na stronie:

https://www.esmo.org/Conferences/ESMO-2018-Congress/ESMO-2018-Congress-Coverage/News
https://www.esmo.org/Conferences/ESMO-2018-Congress/ESMO-2018-Congress-Coverage/Daily-Reporter

Poniżej videorelacja z konferencji ESMO 2018 (źródło: European Society for Medical Oncology)

DZIEŃ 1

 

DZIEŃ 2

 

DZIEŃ 3

 

DZIEŃ 4

 

CZERNIAK – IMMUNOTERAPIA SKUTECZNA NA WCZEŚNIEJSZYM ETAPIE ROZWOJU CHOROBY

Nowe leki na czerniaka warto stosować na coraz wcześniejszych etapach zaawansowania choroby. Na wykładzie podczas ESMO 2018 w Monachium prof. Piotr Rutkowski zaprezentował podsumowanie wyników dotyczących przedoperacyjnego stosowania immunoterapii u chorych na czerniaka z przerzutami do węzłów chłonnych.

Najnowsze badania wskazują, że większą skuteczność ma podanie pacjentom przed operacją usuwania przerzutów dwóch dawek immunoterapii (tj. ipilimumabu i niwolumabu). Prowadzi do regresji przerzutów i jeśli wtedy przeprowadzimy operację, to 80%. z tych chorych żyje już trzy lata – tłumaczy prof. Rutkowski w artykule na łamach serwisu rynekzdrowia.pl.

Jego zdaniem dowodzi to, iż na wcześniejszym etapie rozwoju czerniaka układ immunologiczny pacjentów jest dużo aktywniejszy, niż w stadiach bardziej zaawansowanych. Ważnym elementem jest również zastosowanie nowoczesnej immunoterapii skojarzonej, tj. anty-PD-1 z anty-CTLA-4, która potwierdziła swoją skuteczność w odległych wynikach badania CheckMate 067.

Więcej w artykule autorstwa Joanny Morgi opublikowanym na http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Eksperci-mamy-dalszy-postep-w-leczeniu-chorych-na-czerniaka,188764,1013,1.html

 

POTRÓJNIE UJEMNY RAK PIERSI – WYKAZANO WARTOŚĆ Z ZASTOSOWANIA IMMUNOTERAPII

Naukowcy z Queen Mary University of London wykazali, że stosując kombinację immunoterapii i chemioterapii u pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem piersi, można przedłużyć życie chorych nawet o dziesięć miesięcy. Terapia skojarzona zmniejszyła ryzyko śmierci lub postępu choroby o 40 procent – donosi Tomasz Kobosz w artykule na serwisie medexpress.pl.

Wyniki badania zaprezentowano podczas kongresu ESMO 2018 w Monachium oraz opublikowano na łamach New England Journal of Medicine. Eksperymentalna terapia łączy standardową cotygodniową chemioterapię (nab-paclitaxel) z immunoterapeutykiem (atezolizumab) podawanym raz na dwa tygodnie.

Więcej na: http://www.medexpress.pl/pierwszy-sukces-immunoterapii-w-trojnegatywnym-raku-piersi/72012

 

Powiązane materiały
onkoserwis immunoterapia
Immunoterapia zbyt często u osób w końcowych stadiach nowotworów?
Leczenie okołooperacyjne nowotworów
Leczenie okołooperacyjne nowotworów to szansa na poprawę rokowań
rak płuca raport
Nowe oblicze leczenia raka płuca w Polsce? Relacja z debaty
narodowy instytut onkologii czerniak
Przedoperacyjne leczenie czerniaka III stopnia za pomocą immunoterapii