Home > Baza wiedzy > Leczenie adjuwantowe czerniaka na styczniowej liście refundacyjnej

Leczenie adjuwantowe czerniaka na styczniowej liście refundacyjnej

refundacja niwolumabu

W projekcie styczniowej listy refundacyjnej znalazło się długo oczekiwane leczenie adjuwantowe czerniaka stosowane po leczeniu chirurgicznym u pacjentów z przerzutami do węzłów chłonnych oraz przerzutami odległymi, z wysokim ryzykiem wznowy miejscowej.

Od 1 stycznia pacjenci w ramach programu B.59. „LECZENIE CZERNIAKA SKÓRY LUB BŁON ŚLUZOWYCH”, dla pacjentów dostępne będzie leczenia adjuwantowe: immunoterapią – niwolumabem lub pembrolizumabem oraz terapiami ukierunkowanymi molekularnie – dabrafenibem w skojarzeniu z trametynibem u pacjentów z obecnością mutacji BRAF V600.

ZOBACZ: NOWA LISTA REFUNDACYJNA

– Ta długo oczekiwana decyzja Ministra Zdrowia bardzo nas cieszy. Pacjenci otrzymają dostęp do skutecznych terapii w ramach programu lekowego, a nie jak dotychczas – długotrwałych procedur RDTL. A dzięki tej zmianie, Polska będzie mogła pochwalić się najnowocześniejszym i najskuteczniejszym programem lekowym dla naszych pacjentów chorych na czerniaki w całym regionie Europy – komentuje prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Warszawa, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Intencją leczenia adjuwantowego jest wyleczenie pacjentów. Wielokrotnie prezentowane wyniki badań wskazują, że zastosowanie leczenia adjuwantowego zmniejsza ryzyko nawrotu choroby w czerniakach o wysokim ryzyku dalszych przerzutów. Obecnie populacja chorych, którzy będą mogli otrzymać leczenie adjuwantowe to około 700 osób.

Ogromnie cieszy nas informacja o wejściu na styczniową listę refundacyjną leczenia adjuwantowego czerniaka. To nie tylko wspaniała wiadomość dla wszystkich pacjentów, ale także lekarzy ich prowadzących. W ich arsenale, znajdzie się bowiem potężna broń. Wyleczenie czerniaka, nawet zaawansowanego, nigdy nie było bardziej realne. Dziękujemy za tak dobre informacje tuż przed Świętami! – podsumowuje Kamil Dolecki, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

PRZEJDŹ DO: LECZENIE CZERNIAKA

Powiązane materiały
dostęp i refundacja immunoterapii
Dostępność immunoterapii dla polskich pacjentów – 2024 rok
immunoterapia czerniaka dzieci
Dzieci z czerniakiem z dostępem do pierwszej, refundowanej immunoterapii
termedia immunoterapia
FDA: terapia komórkami limfocytowymi u chorych na czerniaka
termedia immunoterapia
Pierwsza szczepionka mRNA przeciwko czerniakowi coraz bliżej?