Home > Baza wiedzy > Leczenie okołooperacyjne nowotworów to szansa na poprawę rokowań

Leczenie okołooperacyjne nowotworów to szansa na poprawę rokowań

Leczenie okołooperacyjne nowotworów

6 sierpnia 2024 roku w ramach XIV Letniej Akademii Onkologicznej odbyła się debata „Okołooperacyjne leczenie raka płuca i czerniaka”. W dyskusji moderowanej przez red. Krzysztofa Jakubiaka wzięli udział prof. dr hab. Witold Rzyman oraz prof. dr hab. Piotr Rutkowski.

Rozwój medycyny – rozumiany jako większa dostępność do badań, profilaktyki i nowoczesnych terapii oraz wzrost świadomości społeczeństwa o zagrożeniach chorobami onkologicznymi – spowodował zupełnie inny wymiar leczenia pacjenta onkologicznego. Bardzo ważne stało się leczenie okołooperacyjne nowotworów – zarówno przed operacją, jak i po operacji. Widać to szczególnie na przykładzie raka płuca.

Jednocześnie, jednym z największych wyzwań współczesnej onkologii pozostaje zapewnienie chorym kompleksowej opieki oraz usprawnienie „przepływu” pacjenta w ramach poszczególnych poziomów opieki.

– Leczenie raka płuca wymaga multidyscyplinarnej współpracy wielu specjalistów. Tylko wówczas może być skuteczne – zwracali uwagę eksperci.

Zdaniem panelistów, diagnostyka raka płuca powinna być prowadzona w wyspecjalizowanych ośrodkach, gdzie będzie kompleksowa i wykonana całościowo – od bronchoskopii, biopsji, przez badania patomorfologiczne i molekularne. Dlatego środowisko ekspertów głośno apeluje o jak najszybsze wdrożenie w naszym kraju tzw. Lung Cancer Unitów, które umożliwią kompleksową diagnostykę oraz opiekę nad pacjentem.

Nie ma odejścia od koncepcji Lung Cancer Unit, ponieważ w tej chwili ścieżka pacjenta z rakiem płuca jest zbyt długa, i to na wielu elementach. Przede wszystkim wiele procedur wykonywanych jest w sposób sekwencyjny, co wydłuża czas. Tymczasem powinno być tak, że pacjent który trafia w ręce diagnosty czy pulmonologa – podąża ścieżką równoległą, i to jest zaleta Unitów – tłumaczył podczas Letniej Akademii Onkologicznej prof. dr hab. Witold Rzyman.


Zobacz video: debata „Okołooperacyjne leczenie raka płuca i czerniaka” – 6 sierpnia 2024 – Letnia Akademia Onkologiczna

Leczenie okołooperacyjne w raku płuca – już nie tylko chemioterapia

Jednym z najważniejszych obszarów w onkologii, w których pojawiają się nowe doniesienia dotyczące leczenia okołooperacyjnego jest niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP). Obecnie leczenie okołooperacyjne w raku płuca to już nie tylko chemioterapia. Przełomem jest połączenie chemioterapii z immunoterapią (CZYTAJ WIĘCEJ).

Warto dodać, że chodzi zarówno o leczenie poprzedzające leczenie chirurgiczne, jak i uzupełniające zabieg operacyjny. Można stosować je w ramach tzw. kanapki: najpierw terapia poprzedzająca operację, następnie leczenie chirurgiczne, a potem leczenie uzupełniające.

Nowoczesne leczenie okołooperacyjne to już nie tylko teoria, ale praktyczne rozwiązania. 1 lipca 2024 roku pacjenci we wczesnych stadiach zyskali możliwość leczenia przedoperacyjnego raka płuca immunoterapią (ZOBACZ WIĘCEJ). Otwiera to nowe możliwości przed pacjentami i lekarzami, a z drugiej strony – implikuje kolejne wyzwania systemowe i logistyczne.

To, czy pacjent z rakiem płuca zostanie zakwalifikowany do leczenia neoadjuwantowego, zależy od wielu czynników. Rozpoznanie histologiczne niedrobnokomórkowego raka płuca, możliwość przeprowadzenia doszczętnej resekcji guza, poziom ekspresji PD-L1 na komórkach nowotworowych ≥ 1% oraz brak określonych mutacji czy dobra sprawność ogólna chorego – to kryteria kliniczne, które decydują o możliwości zastosowania takiego rodzaju terapii. To jednak nie wszystko.

Jak podkreślają eksperci – leczenie nowotworów jest leczeniem wybitnie interdyscyplinarnym. Aby większa liczba chorych mogła otrzymywać leczenie okołooperacyjne, niezbędne jest stworzenie struktury organizacyjnej z dostępem do nowoczesnych terapii, która pozwoli na skoordynowane leczenie.

– Liczymy na to, że projekt jednostek organizacyjnych tzw. „centrów kompetencji” powstanie w tym roku a zacznie funkcjonować od roku przyszłego. Myślę, że to daje największą szansę na to, by pacjenci byli leczeni w sposób optymalny. Stąd też mój apel do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, aby nie rozszczelniać systemu, bo ośrodki które leczą dużą grupę pacjentów mają dużo lepsze wyniki – apelował podczas niedawnej debaty „Czy czeka nas rewolucja? Nowe oblicze leczenia raka płuca w Polsce” prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski (CZYTAJ WIĘCEJ).

W raku płuca liczy się czas – eksperci podkreślają to od lat. Najwyższa pora, aby nadać tempo postulowanym zmianom i działaniom.

PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA

Powiązane materiały
onkoserwis immunoterapia
Immunoterapia zbyt często u osób w końcowych stadiach nowotworów?
rak płuca raport
Nowe oblicze leczenia raka płuca w Polsce? Relacja z debaty
narodowy instytut onkologii czerniak
Przedoperacyjne leczenie czerniaka III stopnia za pomocą immunoterapii
leczenie neoadjuwantowe raka płuca
Refundacja terapii neoadjuwantowej poszerza dostęp do leczenia raka płuca