Zachęcamy do obejrzenia nagrania webinaru Pacjent z rakiem płuca w dobie pandemii, który odbył się 26 maja 2020 roku. Program dedykowany jest pacjentom z nowotworem płuca oraz ich bliskim. Organizatorem wydarzenia była redakcja MedicalPress.
W programie webinaru znalazły się dwa bloki tematyczne – pierwszy skupiony na diagnostyce i leczeniu raka płuca, aktualnych wytycznych postępowania w dobie epidemii COVID-19. Drugi blok dotyczył leczeniu bólu, rehabilitacji pacjenta, żywienia oraz psychoonkologii.
Podczas nagrania sporo miejsca poświęcono nowym możliwościom leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca z wykorzystaniem immunoterapii – jako metody samodzielnej lub stosowanej w skojarzeniu z chemioterapią (immunochemioterapia) albo jako terapia konsolidująca. Eksperci przedstawili również najnowsze doniesienia dotyczące tzw. terapii celowanych.
W odcinku na żywo wzięli udział m.in.:
- prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski, Kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
- prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
- prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
W oczekiwaniu na szerszy dostęp do immunoterapii w niedrobnokomórkowym raku płuca
Podczas webinaru Pacjent z rakiem płuca w dobie pandemii głośno wybrzmiały potrzeby i postulaty dotyczące skuteczniejszego leczenia raka płuca w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości, że pomóc może m.in. szersze wykorzystanie immunoterapii.
– Na dzień dzisiejszy mamy już możliwość stosowania leków immunokompetentnych w pierwszej linii leczenia czyli zamiast klasycznej chemioterapii, ale również w drugiej linii leczenia. Pojawiają się oczywiście nowe potrzeby, bo postęp, który się obecnie dokonuje to tylko i wyłącznie leki innowacyjne. Klasyczna chemioterapia rzeczywiście odchodzi w zapomnienie. (…) Potrzeby naszych chorych są wciąż bardzo duże. Przede wszystkim możemy obecnie stosować pembrolizumab u pacjentów, którzy mają wysoki czynnik odpowiedzi predykcyjnych co się nazywa PD-L1 (ekspresja PD-L1 na komórkach guza ≥50 proc.), to jest ok. 30 proc. wszystkich chorych. Należy zadać pytanie, a co z tymi pacjentami, którzy mają mniejszy odsetek tych komórek nowotworowych. Na świecie standardowym postępowaniem jest połączenie chemioterapii z immunoterapią czyli immunochemioterapia. Jest ona zdecydowanie lepsza i bardziej efektywna niż samodzielna chemioterapia. Takie rejestracje są na świecie i bardzo oczekujemy możliwości leczenia naszych chorych i z rakiem płaskonabłonkowym i z typami raka niepłaskonabłonkowego za pomocą immunochemioterapii – tłumaczył podczas webinaru prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowy Instytut Onkologii-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
– Kolejny element bardzo, bardzo w mojej opinii potrzebny to tzw. leczenie konsolidujące z udziałem durwalumabu. Durwalumab również należy do klasy leków immunokompetentnych i chorzy, którzy są w stadium miejscowego zaawansowania, nie mają przerzutów, ale nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego poddawani są radiochemioterapii. Jeżeli tą grupę chorych poddamy przez 12 miesięcy leczeniu konsolidującemu z wykorzystaniem durwalumabu, to znowu znamiennie wydłużamy im czas przeżycia i zwiększamy odsetek chorych trwale wyleczonych. Mówimy już nie o przedłużaniu życia, ale większej liczbie chorych o wyleczeniu trwałym – komentował ekspert.
Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że nowy program lekowy w raku płuca zostanie zmieniony i rozszerzony we wrześniu – przy okazji zapowiedzianej aktualizacji listy refundacyjnej.
ZOBACZ WIĘCEJ: IMMUNOTERAPIA W RAKU PŁUCA