Home > Centrum prasowe > Nowotwory regionu głowy i szyi

Nowotwory regionu głowy i szyi

nowotwory głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. Mogą one występować w kilkudziesięciu różnych lokalizacjach. Większość pacjentów to chorzy w 6 i 7 dekadzie życia, którzy palili i nadużywali alkoholu. Na nowotwory regionu głowy i szyi chorują jednak coraz młodsze osoby, co ma ścisły związek z występowaniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), którego najczęściej kojarzy się z rakiem szyjki macicy.

O tym czym są, kogo dotyczą i jak się ustrzec przed nowotworami regionu głowy i szyi dyskutowali eksperci podczas spotkania inaugurującego Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, które odbyło się 16 września w Warszawie.

Nowotwory głowy i szyi – objawy i wykrywanie

Objawy nowotworów głowy i szyi często mylone są np. z przeziębieniem. Należą do nich m.in. utrzymująca się chrypka i ból gardła czy też zatkany z jednej strony nos – dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i edukacja społeczeństwa na temat tego schorzenia.

Większość chorych z nowotworami głowy i szyi (60%) zgłasza się do lekarza rodzinnego zbyt późno, w III i IV stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Szansa na całkowite wyleczenie tych chorych jest problematyczna. Większość z nich umiera w pierwszych pięciu latach od rozpoznania. Jedyną nadzieją dla chorych z nowotworami głowy i szyi, bez względu na wiek, jest szybkie rozpoznanie i małoinwazyjne leczenie. Wówczas 95% z nich wraca do pracy z dobrą jakością życia. Ciągła edukacja nas wszystkich oraz badania profilaktyczne mogą zapewnić sukces w leczeniu onkologicznym – podkreśla profesor Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

Na nowotwory głowy i szyi najbardziej narażeni są palacze i osoby nadużywające alkoholu. Do powstania guzów może doprowadzić również przewlekłe drażnienie błon śluzowych, np. przez protezę zębową, a także zła higiena jamy ustnej. Najczęściej chorują osoby w 6. i 7. dekadzie życia. Ostatnio specjaliści zaobserwowali jednak niepokojący trend – złośliwe nowotwory głowy i szyi dotykają coraz młodsze osoby, które nigdy nie paliły i nie nadużywały alkoholu. Ma to ścisły związek z wirusem HPV, który jest jednym z czynników ryzyka choroby.

Szacujemy, że w ciągu najbliższych lat, liczba HPV-zależnych nowotworów głowy i szyi wzrośnie do 50 procent. Nowotwory głowy i szyi występują na ogół w 6 i 7 dekadzie życia, jednak obserwujemy niepokojący trend – nową populację młodych pacjentów nawet przed 40. rokiem życia, co ma ścisły związek z obecnością wirusa HPV. Obecnie w krajach skandynawskich np. w Szwecji ponad 90% raków gardła środkowego jest związane z HPV – alarmuje prof. Paweł Golusiński.

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjenta do specjalisty w dziedzinie głowy i szyi, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów przez trzy tygodnie (jest to tzw. reguła „jeden przez trzy”):

  • ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
  • ból gardła
  • utrzymująca się chrypka
  • ból i/lub trudności w połykaniu
  • guzek w szyi
  • zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

W Polsce istnieje Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Ośrodki, które go realizują to:

  •  Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie
  • Radomskie Centrum Onkologii
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii SP ZOZ w Kielcach
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim
  • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
  • Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze 5

Możliwości leczenia i nowe kierunku terapii

Obecnie dostępnych jest kilka metod leczenia pacjentów z nowotworami głowy i szyi stosowanych w zależności od stopnia zaawansowania: radykalne leczenie chirurgiczne, radioterapia i chemioterapia, a od niedawna również immunoterapia.

Nowością w chirurgii nowotworów regionu głowy i szyi są operacje z użyciem robota Da Vinci, które pozwalają na precyzyjne usunięcie chorych tkanek. Dzięki temu pacjenci szybciej wrócą do zdrowia. Chirurg, zamiast pracować przy stole operacyjnym, siedzi za konsolą i porusza ramionami robota.

Niestety, większość nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest w późnym stadium choroby, kiedy tradycyjne metody terapii nie są w stanie pomóc. Aktualnie brakuje skutecznej terapii w stopniu zaawansowania III i IV pozwalającej na poprawę przeżycia pacjentów. Jedyne dostępne leczenie to leczenie paliatywne, mające na celu łagodzenie objawów choroby oraz towarzyszących jej dolegliwości.

Nowotwory głowy i szyi mają wyjątkowo negatywny wpływ na jakość życia pacjenta, m.in. z uwagi na ich widoczność czy upośledzenie podstawowych funkcji życiowych. Pacjenci borykają się z odrzuceniem społecznym ze względu na zmiany w wyglądzie, problem z podstawowymi czynnościami życiowymi (z jedzeniem, piciem, mówieniem). Rzadko wychodzą z domów, a czasem wręcz muszą uczyć się żyć na nowo.

W leczeniu nowotworów głowy i szyi skuteczna okazała się również immunoterapia, która pobudza układ odpornościowy organizmu do walki z nowotworem. To metoda, o której w ostatnich miesiącach było głośno ze względu na Nagrodę Nobla przyznaną jej odkrywcom.

Immunoterapia nowotworów głowy i szyi została zarejestrowana na terenie Unii Europejskiej, a od września 2019 roku jest refundowana w ramach programu lekowego również dla polskich Pacjentów.

Leczenie pacjentów z nowotworami głowy i szyi jest bardzo dotkliwe i często powoduje trwałe okaleczenie oraz upośledzenie funkcjonalne. U chorych przeprowadza się zabieg chirurgiczny oraz stosuje radiochemioterapię, które mają bardzo ciężkie działania niepożądane. Jedną z nowych metod leczenia jest immunoterapia. Wiążemy z nią ogromne nadzieje oraz szanse dla pacjentów. W Polsce immunoterapia jest refundowana w ramach programu lekowego od 1 września 2019 roku u chorych z nowotworami regionu głowy i szyi – tłumaczy lek. Bartosz Spławski, koordynator badań klinicznych z Kliniki Nowotworów Głowy i Szyi CO im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

ZOBACZ: DOSTĘP DO IMMUNOTERAPII W POLSCE

źródła: materiały prasowe, www.makesensecampaign.eu

Powiązane materiały
tydzień nowotworów głowy i szyi
Nowotwory głowy i szyi w dobie pandemii COVID-19
immunoterapia rak przełyku
FDA: immunoterapia raka płaskonabłonkowego przełyku
immunoterapia raka głowy i szyi
Nowości w leczeniu nowotworów regionu głowy i szyi
immunoterapia raka głowy i szyi
Immunoterapia w nowotworach głowy i szyi