Home > Centrum prasowe > Nowotwory regionu głowy i szyi

Nowotwory regionu głowy i szyi

nowotwory głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. Mogą one występować w kilkudziesięciu różnych lokalizacjach. Większość pacjentów to chorzy w 6 i 7 dekadzie życia, którzy palili i nadużywali alkoholu. Na nowotwory regionu głowy i szyi chorują jednak coraz młodsze osoby, co ma ścisły związek z występowaniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), którego najczęściej kojarzy się z rakiem szyjki macicy.

O tym czym są, kogo dotyczą i jak się ustrzec przed nowotworami regionu głowy i szyi dyskutowali eksperci podczas spotkania „Rób to z głową – warsztaty o nowotworach głowy i szyi”, które odbyło się 28 marca w Comfort Food Studio w Warszawie.

Nowotwory głowy i szyi – objawy i wykrywanie

Objawy nowotworów głowy i szyi często mylone są np. z przeziębieniem. Należą do nich m.in. utrzymująca się chrypka i ból gardła czy też zatkany z jednej strony nos – dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i edukacja społeczeństwa na temat tego schorzenia.

Większość chorych z nowotworami głowy i szyi (60%) zgłasza się do lekarza rodzinnego zbyt późno, w III i IV stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Szansa na całkowite wyleczenie tych chorych jest problematyczna. Większość z nich umiera w pierwszych pięciu latach od rozpoznania. Jedyną nadzieją dla chorych z nowotworami głowy i szyi, bez względu na wiek, jest szybkie rozpoznanie i małoinwazyjne leczenie. Wówczas 95% z nich wraca do pracy z dobrą jakością życia. Ciągła edukacja nas wszystkich oraz badania profilaktyczne mogą zapewnić sukces w leczeniu onkologicznym – podkreśla profesor Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

Na nowotwory głowy i szyi najbardziej narażeni są palacze i osoby nadużywające alkoholu. Do powstania guzów może doprowadzić również przewlekłe drażnienie błon śluzowych, np. przez protezę zębową, a także zła higiena jamy ustnej. Najczęściej chorują osoby w 6. i 7. dekadzie życia. Ostatnio specjaliści zaobserwowali jednak niepokojący trend – złośliwe nowotwory głowy i szyi dotykają coraz młodsze osoby, które nigdy nie paliły i nie nadużywały alkoholu. Ma to ścisły związek z wirusem HPV, który jest jednym z czynników ryzyka choroby.

Szacujemy, że w ciągu najbliższych lat, liczba HPV-zależnych nowotworów głowy i szyi wzrośnie do 50 procent. Nowotwory głowy i szyi występują na ogół w 6 i 7 dekadzie życia, jednak obserwujemy niepokojący trend – nową populację młodych pacjentów nawet przed 40. rokiem życia, co ma ścisły związek z obecnością wirusa HPV. Obecnie w krajach skandynawskich np. w Szwecji ponad 90% raków gardła środkowego jest związane z HPV – alarmuje prof. Paweł Golusiński.

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjenta do specjalisty w dziedzinie głowy i szyi, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów przez trzy tygodnie (jest to tzw. reguła „jeden przez trzy”):

 • ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
 • ból gardła
 • utrzymująca się chrypka
 • ból i/lub trudności w połykaniu
 • guzek w szyi
 • zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

W Polsce istnieje Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Ośrodki, które go realizują to:

 •  Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Poznaniu
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
 • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie
 • Radomskie Centrum Onkologii
 • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu
 • Świętokrzyskie Centrum Onkologii SP ZOZ w Kielcach
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 • NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim
 • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
 • Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze 5

Możliwości leczenia i nowe kierunku terapii

Obecnie dostępnych jest kilka metod leczenia pacjentów z nowotworami głowy i szyi stosowanych
w zależności od stopnia zaawansowania: radykalne leczenie chirurgiczne, radioterapia i chemioterapia.

Większość nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest w późnym stadium choroby, kiedy tradycyjne metody terapii nie są w stanie pomóc. Aktualnie brakuje skutecznej terapii w stopniu zaawansowania III i IV pozwalającej na poprawę przeżycia pacjentów. Jedyne dostępne leczenie to leczenie paliatywne, mające na celu łagodzenie objawów choroby oraz towarzyszących jej dolegliwości.

Nowotwory głowy i szyi mają wyjątkowo negatywny wpływ na jakość życia pacjenta, m.in. z uwagi na ich widoczność czy upośledzenie podstawowych funkcji życiowych. Pacjenci borykają się z odrzuceniem społecznym ze względu na zmiany w wyglądzie, problem z podstawowymi czynnościami życiowymi (z jedzeniem, piciem, mówieniem). Rzadko wychodzą z domów, a czasem wręcz muszą uczyć się żyć na nowo.

W leczeniu nowotworów głowy i szyi skuteczna okazała się również immunoterapia, która pobudza układ odpornościowy organizmu do walki z nowotworem. To metoda, o której w ostatnich miesiącach było głośno ze względu na Nagrodę Nobla przyznaną jej odkrywcom. Immunoterapia nowotworów głowy i szyi została zarejestrowana na terenie Unii Europejskiej, ale aktualnie nie jest jeszcze dostępna dla polskich pacjentów z nowotworami głowy i szyi w ramach programów lekowych.

Leczenie pacjentów z nowotworami głowy i szyi jest bardzo dotkliwe i często powoduje trwałe okaleczenie oraz upośledzenie funkcjonalne. U chorych przeprowadza się zabieg chirurgiczny oraz stosuje radiochemioterapię, które mają bardzo ciężkie działania niepożądane. Jedną z nowych metod leczenia, dostępną jedynie w ramach badań klinicznych, jest immunoterapia. Wiążemy z nią ogromne nadzieje oraz szanse dla pacjentów. Jednak
w Polsce immunoterapia nie jest refundowana u chorych z nowotworami rejonu głowy i szyi – tłumaczy lek. Bartosz Spławski, koordynator badań klinicznych z Kliniki Nowotworów Głowy i Szyi CO im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

ZOBACZ: DOSTĘP DO IMMUNOTERAPII W POLSCE
 
źródła: materiały prasowe, www.makesensecampaign.eu
 

Powiązane materiały
Termedia immunoterapia
Czy można wyleczyć zaawansowanego raka płuca? Prof. Kowalski o durwalumabie
Parlamentarny Zespól ds. Onkologii
Program lekowy z immunoterapią dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi postulatem posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii
Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych
Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych to za mało. Chorzy czekają na program lekowy
dr Bartosz Spławski onkolog
Dr Bartosz Spławski: immunoterapia przydatna w nowotworach głowy i szyi