Ukazał się nowy numer czasopisma „Immunoterapia” – półrocznika poświęconego tematyce immuno-onkologii wydawanego pod redakcją dr n. med. Ewy Kalinki-Warzochy przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Publikacja stanowi atrakcyjne kompendium wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych najnowszymi trendami z obszaru immunoterapii.
NAJNOWSZY NUMER CZASOPISMA „IMMUNOTERAPIA” PZWL
W bieżącym numerze:
Prace edukacyjne pozwalające na pogłębienie wiedzy z zakresu mechanizmów działania inhibitorów punktów kontroli immunologicznej oraz czynników predykcyjnych dla immunoterapii z ich użyciem, możliwych do zdiagnozowania nowoczesnymi metodami histopatologicznymi i molekularnymi.
Artykuły dotyczące klinicznych zastosowań immunoterapii nowotoworów. Pierwszy z nich prezentuje doniesienia z Kongresu ASCO 2018 na temat zastosowania immunoterapii w pierwszej linii leczenia chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca. Drugi dotyczy roli immunoterapii w leczeniu chorych na raka urotelialnego – choć to wskazanie ciągle nie znalazło odzwierciedlenia w refundacji dla polskich pacjentów, warto posiadać bieżącą wiedzę, która w przyszłości pozwoli na płynne włączenie immunoterapii do praktyki klinicznej w tej grupie chorych.
Do grona autorów „Immunoterapii” dołączyli eksperci z dziedziny gastroenterologii. Prezentujemy dwie prace, które kompleksowo opisują możliwości immunosupresji w nieswoistych chorobach zapalnych jelit, ze szczególnym uwzględnieniem przeglądu piśmiennictwa dotyczącego ustekinumabu w drugiej z nich. Immunomodulacja stanowi dziś jeden z zasadniczych sposobów leczenia tej grupy chorych.
Artykuł z kręgu inhibitorów punktów kontroli immunologicznej, podający naukowe dane uzasadniające leczenie cząsteczką atezolizumab w drugiej linii terapii u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca – terapię w Polsce jeszcze nierefundowaną, ale o uznanej wartości.
—> NOWY NUMER CZASOPISMA IMMUNOTERAPIA DO NABYCIA STRONIE WYDAWNICTWA PZWL