– Obserwujemy duże opóźnienia we włączaniu immunoterapii u chorych na zaawansowanego raka szyjki macicy – alarmuje dr hab. Radosław Mądry z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na łamach portalu termedia.pl.
Jak wynika z danych Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, na 4 września 2024 r. do programu włączono 32 pacjentki.
– Co więcej, Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nadal nie ma rozstrzygniętego konkursu na realizatorów tego świadczenia. To oznacza, że większość potrzebujących pacjentek z zaawansowanym rakiem szyjki macicy nie ma jeszcze realnego dostępu do tej terapii – informuje dr hab. n. med. Radosław Mądry.
W odpowiedzi na pytanie o opóźnienia w kontraktowaniu świadczeń związanych z realizacją programu lekowego dla chorych na raka szyjki przez oddziały wojewódzkie NFZ, zastępca rzecznika prasowego funduszu Andrzej Troszyński poinformował, że NFZ obecnie oczekuje na rozpoczęcie procedury kontraktowania świadczeń przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ – czytamy w artykule na termedia.pl
Dr Mądry zwrócił uwagę, że rocznie w Polsce z powodu raka endometrium umiera 1500–1700 kobiet. To pacjentki, które powinny być leczone systemowo. W UE są zarejestrowane również inne nowe leki dedykowane tej grupie chorych.
– Nowe terapie to prawdziwy przełom w leczeniu raka endometrium. W Polsce ani durwalumab, ani dostarlimab w pierwszej linii leczenia nie są jednak jeszcze dostępne. Obecnie toczą się negocjacje refundacyjne producentów tych leków z Ministerstwem Zdrowia – podsumował specjalista.
źródło: www.termedia.pl
PRZEJDŹ DO: NOWOTWORY GINEKOLOGICZNE