Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin w imieniu polskich Pacjentów apeluje do Ministra Zdrowia o pilne podjęcie działań, które zmienią sytuację zdrowotną chorych i zapewnią szybką dostępność do innowacyjnych terapii w ramach systemu refundacyjnego. W tym celu przedstawiciele organizacji przygotowali oficjalną Petycję w sprawie pilnej refundacji leków dla chorych na raka płuca.
2018 rok rozbudził nadzieje Pacjentów z rakiem płuca, ponieważ na listę leków refundowanych weszły przełomowe leki dotychczas niedostępne dla chorych w Polsce. Pewna grupa pacjentów zyskała oręż w walce z chorobą. Niestety wciąż dalecy jesteśmy od zapewnienia wszystkim Pacjentom leczenia zgodnego z zaleceniami ESMO oraz współczesną wiedzą medyczną.
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin apeluje do Ministra Zdrowia o refundację leków zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej i zalecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe.
Jeżeli chcesz udzielić wsparcia Pacjentom, to możesz podpisać się pod ich PETYCJĄ
PETYCJA W SPRAWIE REFUNDACJI LEKÓW DLA CHORYCH NA RAKA PŁUCA
My, chorzy na raka płuca w obawie o nasze życie i zdrowie apelujemy o pomoc i pilny dostęp pacjentów onkologicznych do innowacyjnych leków ratujących życie. Rak jest chorobą wdzierającą się we wszystkie sfery życia chorego: dotykającą jego najbliższych, czasami zupełnie dezorganizując wcześniejsze (tj. przedchorobowe) relacje, wspólne plany. Do tego dochodzi często bezsilność związana z faktem, że najbardziej optymalne dla Pacjenta leczenie jest w Polsce niedostępne, a lek który w opinii lekarza prowadzącego mógłby odnieść największy efekt terapeutyczny, choć jest w Polsce zarejestrowany, nie jest nierefundowany ze środków publicznych.
Po konsultacji ze specjalistami z dziadziny nowotworów płuca, apelujemy o refundację następujących leków zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej zalecanych przez ESMO. Do leków tych należą w szczególności:
1. Niwolumab w II linii leczenia dla chorych na raka gruczołowego. Wprowadzenie niwolumabu do leczenia chorych na NDRP nie zwiększy kosztów wprowadzania nowej technologii (do leczenia II linii chorych na NDRP od dnia 1 stycznia 2019 r. uzyskuje refundację atezolizumab – immunoterapeutyk o podobnym mechanizmie działania jak niwolumab). Trzeba zaznaczyć, że niwolumab był pierwszym przełomowym immunoterapeutykiem stosowanym u chorych na NDRP. W związku z tym lekarze w ciągu kilku lat uzyskali doświadczenie w prowadzeniu terapii tym lekiem oraz w zarządzaniu działaniami niepożądanymi. ESMO w leczeniu II linii u chorych na raka gruczołowego niezależnie od poziomu ekspresji PD-L1 na komórkach nowotworowych rekomenduje stosowanie niwolumabu lub atezolizumabu, dopuszczając wybór pomiędzy tymi lekami zależny od doświadczenia lekarza prowadzącego terapię.
2. Ozymertynib w I linii leczenia u chorych na raka o typie innym niż płaskonabłonkowy z mutacjami w genie EGFR. Ozymertynib w tym wskazaniu wykazał znamiennie wyższą skuteczność od inhibitorów EGFR starszej generacji (erlotynib, gefitynib).
3. Alektynib w I linii leczenia u chorych na raka o typie innym niż płaskonabłonkowy z rearanżacją genu ALK. Alektynib w tym wskazaniu wykazał znamiennie wyższą skuteczność od kryzotynibu. Ponadto w stosunku do kryzotynibu istotnie obniżał ryzyko powstawania przerzutów do centralnego układu nerwowego w trakcie terapii.
4. Alektynib lub cerytynib albo brygatynib w II linii leczenia u chorych na raka o typie innym niż płaskonabłonkowy z rearanżacją genu ALK z wtórną opornością na kryzotynib. Wymienione leki wykazały istotną aktywność w porównaniu do chemioterapii opartej na związkach platyny u takich chorych. W chwili obecnej w Polsce brak jest możliwości stosowania inhibitorów ALK po niepowodzeniu terapii kryzotynibem, co znacząco skraca czas życia chorych.
5. Dabrafenib i trametynib w II linii leczenia u chorych na raka o typie innym niż płaskonabłonkowy z mutacją genu BRAF. Wymienione leki wykazały istotną aktywność u takich chorych. W chwili obecnej w Polsce brak jest możliwości stosowania inhibitorów BRAF i MEK u chorych na NDRP.
Zwracamy się z prośbą o pilne podjęcie działań, które zmienią naszą sytuację zdrowotną i zaspokoją najpilniejszą potrzebę, jaką jest zapewnienie pacjentom z rakiem płuca szybkiej dostępności do innowacyjnej terapii lekami w ramach systemu refundacyjnego.
Anna Żyłowska – Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin
ZOBACZ: IMMUNOTERAPIA W RAKU PŁUCA