Home > Baza wiedzy > Pogoń Raka! Skojarz Fakty! – Tydzień Świadomości Raka Płuca

Pogoń Raka! Skojarz Fakty! – Tydzień Świadomości Raka Płuca

tydzień świadomości raka płuca 2022

Rak płuca jest jednym z najczęściej diagnozowanych i najgorzej rokujących nowotworów. Nadal stanowi on główną przyczynę zgonów z przyczyn onkologicznych w Polsce. Z tego względu Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Odział Szczecin rozpoczyna Tydzień Świadomości Raka Płuca 2022, realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii Pogoń Raka! Skojarz Fakty!.

Rocznie z powodu raka płuca umiera ponad 23 tys. pacjentów, natomiast diagnozę słyszy 21 tys. osób. Jest on w 80 proc. rozpoznawany w zaawansowanym stadium choroby, gdzie pozostają ograniczone możliwości leczenia. Rak płuca rozwija się najczęściej w sposób bezobjawowy, co stanowi główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem i diagnostyką.

Rak płuca – co powinno nas zaniepokoić

Główną przyczyną rozwoju raka płuca jest wieloletnie palenie lub narażenie na dym papierosowy. Zdarza się, że osoby, które nigdy nie paliły również chorują na tego typu nowotwór.

– Według danych ponad 8 mln. Polaków nadal pali papierosy, co stanowi główną przyczynę rozwoju raka płuca. Obecnie tendencje się odwróciły, zauważamy spadek osób palących wśród mężczyzn i wzrost wśród kobiet – wskazuje prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski.

I dodaje:

– Kluczowe jest wykrycie raka płuca we wczesnym stadium choroby. Dlatego tak ważne jest badanie przesiewowe wykonane za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej, które pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany w płucach, niezauważalne na zdjęciu rentgenowskim, przy jednoczesnym użyciu niższej dawki promieniowania.

Zanieczyszczenie powietrza i smog, obciążenia genetyczne i wiek – to czynniki, które również wpływają na możliwość rozwinięcia się nowotworu. To, co powinno nas skłonić do badań to:

  • przewlekły kaszel lub zmiany jego charakteru,
  • nawracające zapalenia płuc i oskrzeli,
  • odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi,
  • długotrwała chrypa,
  • bóle kostne, np. barku, biodra, żeber czy kręgosłupa,
  • znaczna utrata wagi,
  • częste pocenie się oraz stany podgorączkowe.

Nowotwory płuca – proste badanie ratuje życie

Objawy raka płuca na początku choroby są dość niespecyficzne, dlatego bywają bagatelizowane przez samych pacjentów i pomijane w wywiadzie lekarskim. Zazwyczaj guz wykrywany jest przypadkowo, przy okazji innych zleconych badań. Ważny jest moment diagnozy.

Z badań niskodawkową tomografią komputerową mogą skorzystać osoby z grupy ryzyka – czyli po 50. roku życia, które od 20 lat palą co najmniej paczkę papierosów dziennie albo rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat lub spełniają kryteria określone w ramach Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca.Co ważne, na badanie przesiewowe nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Także osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy powinny zwrócić się niezwłocznie do lekarza rodzinnego lub pulmonologa.

Wiedza, profilaktyka i skuteczne leczenie – 3 kroki do zdrowia

Wiedza, profilaktyka i skuteczne leczenie to klucz do zdrowia. Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy oraz organizacji pacjentów obala mity dotyczące raka płuca podczas Tygodnia Świadomości Raka Płuca 2022.

– Wiemy, jak trudno jest wyjść z nałogu, dlatego wspieramy inicjatywy, które edukują i zmieniają świadomość otoczenia, a przede wszystkim palaczy – bo to nie jest droga jednokierunkowa. Każdy może zrobić krok ku zdrowiu – zauważa Magdalena Cedzyńska, psycholog i kierownik Poradni Pomocy Palącym.

– Kluczowa jest profilaktyka pierwotna i wtórna nowotworów, dlatego chętnie włączamy się w kampanię na rzecz promowania zdrowych nawyków oraz szeroko pojętej promocji zdrowia – podkreśla dr Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

– Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach w zakresie leczenia pacjentów chorujących na nowotwory płuca. Obecnie rak płuca z choroby śmiertelnej zmienia się w chorobę przewlekłą. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie poszerza wachlarz terapii, jednak nadal czekamy na możliwość wdrożenia terapii podwójną immunoterapią połączoną ze zmniejszoną liczbą cykli chemioterapii, jak też na włączenie immunoterapii w leczeniu międzybłoniaka opłucnej oraz kilku innych ważnych terapii, w tym adjuwantowej pooperacyjnej – komentuje Aleksandra Wilk, Koordynator Sekcji Raka Płuca, Fundacja To się Leczy.

– Obecnie coraz częściej, również w przypadku raka płuca podstawą podejmowania decyzji terapeutycznych jest podłoże molekularne nowotworu, dlatego wykonanie zaawansowanej diagnostyki molekularnej już na samym początku jest kluczowym i niezbędnym elementem wyznaczającym kierunek procesu terapeutycznego – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

Tydzień Świadomości Raka Płuca 2022

Z okazji Tygodnia Świadomości Raka Płuca Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin we wsparciu ekspertów edukuje i ułatwia dostęp do specjalistów:

Dyżur telefoniczny – tel. 727 452 483, godzina 17.00 do 19.00.

  • 18.10 (wtorek) – dr n. med. Aleksandra Piórek, onkolog kliniczny, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy
  • 20.10 (czwartek) – dr n. med. Magdalena Zaborowska-Szmit, onkolog kliniczny, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy

Webinar na Facebook’u – Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, godzina 18:00, 19.10 (środa).

Dr n. med. Magdalena Knetki-Wróblewska, onkolog kliniczny, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy i Aleksandra Wilk, Koordynator Sekcji Raka Płuca, Fundacja To się Leczy.

PRZEJDŹ DO: AKTUALNOŚCI

źródło: materiały prasowe

Powiązane materiały
Leczenie okołooperacyjne nowotworów
Leczenie okołooperacyjne nowotworów to szansa na poprawę rokowań
rak płuca raport
Nowe oblicze leczenia raka płuca w Polsce? Relacja z debaty
leczenie neoadjuwantowe raka płuca
Refundacja terapii neoadjuwantowej poszerza dostęp do leczenia raka płuca
co w zdrowiu immunoterapia
Dyskusja: podwójna immunoterapia z dwoma cyklami chemioterapii w raku płuca