Home > Baza wiedzy > Projekt listopadowej listy refundacyjnej. Pacjenci z rakiem płuca apelują o dostęp do immunochemioterapii

Projekt listopadowej listy refundacyjnej. Pacjenci z rakiem płuca apelują o dostęp do immunochemioterapii

miej serce dla płuca

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt Obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 listopada 2020 roku. MZ informuje jednocześnie, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Rozczarowania kształtem projektu nowej listy refundacyjnej nie kryją przedstawiciele środowiska pacjentów z rakiem płuca i ich rodzin, którzy aktywnie włączyli się w działania na rzecz poprawy dostępu do nowych terapii w raku płuca. Czujemy się wykluczeni poza nawias – komentują na forum.

Małgorzata Maksymowicz – założycielka i administrator grupy RAK PŁUCA na Facebook’u zrzeszającej chorych na nowotwory płuca i ich rodziny wydała w tej sprawie oświadczenie:

W imieniu środowiska pacjentów z rakiem płuca i ich rodzin, pragniemy wyrazić swoje głębokie rozczarowanie ponownym nieumieszczeniem w projekcie listy leków refundowanych od dnia 1 listopada 2020 r. innowacyjnej terapii niedrobnokomórkowego raka płuca – pembrolizumabu – u osób z ekspresją PD-L1 poniżej 50%.

Oznacza to, że nadal znacząca grupa chorych wciąż pozbawiona będzie dostępu do przełomowej opcji leczenia, rekomendowanej przez ESMO i dostępnej w 25 krajach europejskich – w tym m.in. Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, czy też Rumunii.

W Polsce każdego dnia umierają z powodu raka płuca 63 osoby. Wczoraj 63, dzisiaj 63, jutro 63. One nie mają czasu czekać na kolejne listy refundacyjne. Wydłużenie i poprawienie jakości życia tych chorych jest w pełni uzależnione od dostępu do bezpiecznych leków o udowodnionej skuteczności. Niestety, brak dostępu do immunochemioterapii na projekcie listy leków refundowanych w dalszym ciągu im tę szansę odbiera.

W związku z tym apelujemy ponownie o objęcie refundacją od 1 listopada br., ww. opcji terapeutycznej dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca u osób z ekspresją PD-L1 poniżej 50%.

Członkowie grupy „Rak płuca” opracowali niedawno logo z liczbą 63 i hasłem „Miej serce dla płuca`’ – myślę, że mogłoby to być wspaniałe hasło dla kampanii antytytoniowych oraz zachęta dla jeszcze zdrowych, aby chronili swoje płuca. I apel do decydentów – kończy Małgorzata Maksymowicz.

Uwagi do projektu Obwieszczenia Ministra Zdrowia w wersji elektronicznej można zgłaszać na adres e-mail: [email protected] do 20.10.2020r. (wtorek) do końca dnia.

PRZEJDŹ DO: AKTUALNOŚCI

Powiązane materiały
Immuno-PET - nowatorska technika obrazowania
Immuno-PET – nowatorska technika obrazowania guzów mózgu
onkoserwis immunoterapia
Immunoterapia zbyt często u osób w końcowych stadiach nowotworów?
Leczenie okołooperacyjne nowotworów
Leczenie okołooperacyjne nowotworów to szansa na poprawę rokowań
rak płuca raport
Nowe oblicze leczenia raka płuca w Polsce? Relacja z debaty