Home > Baza wiedzy > Rak kolczystokomórkowy skóry – cemiplimab w refundacji

Rak kolczystokomórkowy skóry – cemiplimab w refundacji

cemiplimab rak kolczystokomórkowy

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Od 1 listopada 2021 roku na liście leków refundowanych znajdzie się cemiplimab – immunoterapia onkologiczna dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry.

Rak kolczystokomórkowy skóry (cSCC) to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek nabłonka płaskiego zaliczany do niebarwnikowych nowotworów skóry. Jest drugim po raku podstawnokomórkowym najczęściej występującym nowotworem złośliwym skóry.

Ryzyko zachorowania na raka kolczystokomórkowego skóry wzrasta wraz z wiekiem. Największa liczba zachorowań na ten nowotwór notowana jest w ósmej dekadzie życia, ale chorują też sześćdziesięciolatki i osoby młodsze. Większość pacjentów łączy jedno: praca w na otwartej przestrzeni.

Dotychczas chorzy w Polsce mogli ubiegać się o immunoterapię cemiplimabem jedynie w ramach indywidualnych wniosków procedury RDTL ( ratunkowego dostępu do technologii lekowych). Od listopada lek będzie refundowany dla pacjentów spełniających kryteria programu lekowego.

Więcej: Immunoterapia nowotworów skóry

Cemiplimab – immunoterapia raka kolczystokomórkowego skóry

W przypadku pacjentów z zaawansowanym kolczystokomórkowym rakiem skóry obecnie zarejestrowano lek o udowodnionej skuteczności – rodzaj immunoterapii systemowej. To cemiplimab (inhibitor PD-1), który jest wskazany do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z przerzutowym lub miejscowo zaawansowanym rakiem
kolczystokomórkowym skóry, którzy nie kwalifikują się do radykalnego leczenia chirurgicznego lub radykalnej radioterapii.

Cemiplimab pozytywną opinię amerykańskiej oraz europejskiej agencji leków (FDA i EMA). Od 1 listopada 2021 roku będzie dostępny i refundowany także w Polsce.

Zobacz: Immunoterapia w Polsce

Powiązane materiały
komisja europejska immunoterapia
KE: rozszerzenie wskazania dla technologii CAR-T w leczeniu chłoniaka grudkowego
immunoterapia polskie radio
Onkolog Paweł Nurzyński o immunoterapii – audycja radiowa
immunoterapia neoadjuwantowa resekcyjny rak płuca
Leczenie neoadjuwantowe immunoterapią w skojarzeniu z dwulekową chemioterapią w resekcyjnym NDRP
życie z rakiem pęcherza moczowego
Życie z rakiem pęcherza moczowego – kampania edukacyjna