Z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem, Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) przygotowało kolejną edycję raportu Clinical Cancer Advances 2016, który dotyczy najważniejszych osiągnięć w klinicznych badaniach nad rakiem, które mogą mieć istotny wpływ na praktykę kliniczną. Publikacja ukazała się w prestiżowym czasopiśmie onkologicznym „Journal of Clinical Oncology”.
Zdaniem autorów, za największe osiągnięcie 2015 roku uznana została immunoterapia stosowana w leczeniu chorób nowotworowych. Zdaniem ekspertów już dziś znajduje ona zastosowanie w leczeniu niektórych podtypów raka płuca, czerniaka, raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka wątroby, nowotworów głowy i szyi oraz niektórych nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego.
Duża liczba prowadzonych badań klinicznych nad cząsteczkami immunokompetentnymi oraz ich pozytywne wyniki, przełożyły się na decyzje amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczeniu do szerszego zastosowania nowych cząsteczek. Dzięki szczegółowemu poznaniu punktów kontroli odpowiedzi immunologicznej oraz mechanizmów ich blokady, w 2015 roku udało się wprowadzić do praktyki leczniczej nowe leki. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaaprobowała je w terapii zaawansowanego czerniaka, niedrobnokomórkowego raka płuca oraz u pacjentów z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym.
–Żadne inne nowe osiągnięcie w onkologii nie okazało się tak ważne jak immunoterapia. To nowa metoda leczenia, która zwiększyła szanse przeżycia u wielu chorych na nowotwory i otworzyły nowy kierunek zmagań z rakiem – podkreśla w raporcie Clinical Cancer Advances 2016 prezes ASCO Julie M. Vose.
Raport ASCO: immunoterapia w leczeniu chorób nowotworowych największym osiągnięciem 2015 roku
więcej: www.cancerprogress.net/cca/advance-year-cancer-immunotherapy
www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/ASCO-immunoterapia-najwiekszym-osiagnieciem-w-onkologii-w-2015-r,158926,1013.html