Od 1 lipca 2024 roku, dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia, lista terapii dostępnych w ramach programu lekowego B.6 ulega poszerzeniu o leczenie neoadjuwantowe. Wyniki analiz dotyczących skuteczności stosowania immunoterapii niwolumabem w skojarzeniu z chemioterapią wskazują, że terapia taka pozwala na znaczące obniżenie ryzyka progresji, nawrotu lub zgonu w porównaniu do pacjentów, u których zabieg operacyjny poprzedza podanie chemioterapii.
Leczenie neoadjuwantowe raka płuca
Pomimo ciągle poszerzającego się wachlarza nowoczesnych terapii stosowanych u pacjentów z rakiem płuca, choroba ta, wykryta w zaawansowanym stadium, wciąż jest nieuleczalna. Jedyną naprawdę skuteczną formą leczenia pozostaje resekcja guza, a do zabiegów operacyjnych kwalifikuje się około 20% chorych. By zapewnić jak największe szanse na pozbycie się wszystkich komórek nowotworowych, w tym tzw. mikroprzerzutów, które mogą pozostawać niewykrywalne w badaniach obrazowych i niewidoczne gołym okiem przez chirurga, stosuje się leczenie okołooperacyjne. Jednym z jego rodzajów jest terapia neoadjuwantowa, czyli podawana pacjentowi przed zabiegiem. Ma ona za zadanie ograniczenie zakresu leczenia głównego poprzez zmniejszenie stopnia zaawansowania nowotworu i zniszczenie rozsianych komórek nowotworowych.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na najnowszej liście refundacyjnej – od 1 lipca z nowoczesnego leczenia neoadjuwantowego będą mogli skorzystać chorzy na operacyjnego, niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), kwalifikujący się do radykalnej resekcji chirurgicznej z wysokim ryzykiem nawrotu, u których ekspresja PD-L1 ≥ 1%.
Długoterminową skuteczność stosowania w raku płuca neoadjuwantowej immunoterapii w skojarzeniu z chemioterapią w porównaniu z samodzielną chemioterapią potwierdzają zaktualizowane wyniki badania CheckMate 816. Zaprezentowane podczas tegorocznego kongresu ASCO dane z czteroletniej obserwacji pokazują, że wdrożenie tego schematu leczenia pozwala na uzyskanie kilkukrotnie większej odpowiedzi patomorfologicznej pooperacyjnej niż w przypadku klasycznej chemioterapii, tym samym poprawiając rokowania chorych.
źródło: materiały prasowe
PRZEJDŹ DO: AKTUALNOŚCI