Home > Baza wiedzy > „TAK” dla nowej opcji terapeutycznej w leczeniu raka nerki

„TAK” dla nowej opcji terapeutycznej w leczeniu raka nerki

Od stycznia 2025 roku na liście leków refundowanych pojawi się terapia skojarzona niwolumabem z kabozantynibem w I linii leczenia raka nerki w populacji pacjentów z pośrednim lub niekorzystnym rokowaniem, wg IMDC. Terapia będzie dostępna w programie lekowym B.10. Leczenie chorych na raka nerki (ICD-10 C64).

Od stycznia 2025 roku będzie obowiązywać zaktualizowana lista refundacyjna, na której znalazło się 31 nowych cząsteczko-wskazań, a 13 z nich dotyczy wskazań onkologicznych. Najważniejsze zmiany i nowe opcje terapeutyczne dedykowane są leczeniu raka szyjki macicy (cemiplimab), raka nerki (niwolumab + kabozantynib), ostrej białaczki szpikowej (ivosydenib), raka gruczołu krokowego (niraparyb + octan abirateronu) oraz raka jelita grubego (trifluridyna + tipiracyl + bewacyzumab) – komentuje Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl i immuno-onkologia.pl.

Terapia skojarzona niwolumabem z kabozantynibem w I linii leczenia raka nerki

Rak nerki to nowotwór, który przez lata może rozwijać się nie dając żadnych objawów. Dlatego często rozpoznawany jest dosyć późno. U 30% chorych w momencie rozpoznania występują już objawowe przerzuty, a tylko 25-40% pacjentów usłyszy diagnozę w okresie bezobjawowym, często podczas przypadkowo wykonanego badania.

Terapia skojarzona niwolumabem z kabozantynibem była mocno wyczekiwana zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. W leczeniu raka nerki obydwie cząsteczki od dawna stosowane są w monoterapii. Niwolumab to przedstawiciel leków immuno-modulujących, który umożliwia indukowanie silnej i długotrwałej reakcji układu immunologicznego zwróconej przeciwko komórkom raka nerki. Kabozantynib to inhibitor kinaz tyrozynowych, który umożliwia uzyskanie redukcję masy nowotworowej w krótkim czasie po rozpoczęciu leczenia.

Oba leki stosowane łącznie zostały ocenione pod kątem skuteczności leczenia i bezpieczeństwa w prospektywnym, wieloośrodkowym, międzynarodowym badaniu klinicznym III fazy z losowym doborem chorych CheckMate 9ER.

Leczenie skojarzone lekami o różnych mechanizmach działania przeciwnowotworowego staje się dziś standardem w wielu wskazaniach onkologicznych.

Dodatkowo, w tym przypadku mówimy o pierwszej refundacji terapii skojarzonej leków onkologicznych dwóch różnych podmiotów odpowiedzialnych.

źródło: materiały prasowe

PRZJEDŹ DO: STRONA GŁÓWNA

Powiązane materiały
komisja europejska zatwierdziła immunoterapie
KE: podwójna immunoterapia jako leczenie pierwszej linii chorych na zaawansowanego raka jelita grubego (dMMR/MSI-H)
Cemiplimab
MZ: refundacja immunoterapii w zaawansowanym raku szyjki macicy
serwis zdrowie immunoterapia
Prof. Rutkowski: immunoterapia przynosi postęp w leczeniu onkologicznym
10 lat immunoterapii
10 lat immunoterapii – sukcesy i wyzwania