Home > Centrum prasowe > Terapie komórkowe – precyzyjna immunoterapia

Terapie komórkowe – precyzyjna immunoterapia

terapie komórkowe raka

W leczeniu chorób nowotworowych oraz większą rolę będzie odgrywała genetyka. Odchodzi się od leczenia opartego o lokalizację guza, a coraz bardziej liczy się to, jakie zmiany genetyczne spowodowały rozwój nowotworu – czytamy na łamach serwisu zdrowie.wprost.pl w wywiadzie przeprowadzonym przez red. Katarzynę Pinkosz z prof. Arturem Kowalikiem.

W badaniach przedklinicznych i klinicznych znajduje się aktualnie kilka tysięcy leków, z czego najpewniej kilkadziesiąt zostanie zarejestrowanych w nowych wskazaniach. W przypadku większości trzeba będzie wykonać badanie genetyczne, by dobrać leczenie do pacjenta.

Z drugiej strony bardzo szybko rozwija się też terapia komórkowa, która polega na modyfikacji limfocytów pacjenta, by układ immunologiczny na nowo widział nowotwór i go zwalczał.

– Terapie komórkowe, które obecnie są nowością, to precyzyjna immunoterapia. Modyfikujemy limfocyty chorego, by mogły na nowo „zobaczyć” komórki nowotworowe. To wyższy poziom – wprowadza się do limfocytów metodami inżynierii genetycznej receptor, który będzie rozpoznawał białko na powierzchni komórki nowotworowej i precyzyjnie je niszczył. To taki bardzo precyzyjny „nóż chirurgiczny” – wyjaśnia prof. Artur Kowalik – kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej oraz Zakładu Inżynierii Genetycznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Pracuje też w Zakładzie Biologii Medycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Terapie komórkowe CAR-T już z powodzeniem stosuje się w wielu nowotworach hematologicznych. Świętokrzyskie Centrum Onkologii uczestniczy w projekcie finansowanym przez ABM stworzenia tzw. Polskich CAR-T.

źródło: https://zdrowie.wprost.pl/

PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA

Powiązane materiały
komisja europejska immunoterapia
KE: rozszerzenie wskazania dla technologii CAR-T w leczeniu chłoniaka grudkowego
immunoterapia polskie radio
Onkolog Paweł Nurzyński o immunoterapii – audycja radiowa
immunoterapia neoadjuwantowa resekcyjny rak płuca
Leczenie neoadjuwantowe immunoterapią w skojarzeniu z dwulekową chemioterapią w resekcyjnym NDRP
życie z rakiem pęcherza moczowego
Życie z rakiem pęcherza moczowego – kampania edukacyjna