Home > Baza wiedzy > Rak nerki – utrudniony dostęp do nowoczesnego leczenia

Rak nerki – utrudniony dostęp do nowoczesnego leczenia

rak nerki dostęp do leczenia

Rak nerki jest podstępną chorobą. Nie daje charakterystycznych objawów, przez co wykrywany jest w późnym stadium, zwykle przypadkowo podczas innych badań. Podstawową formą leczenia stanowi zabieg chirurgiczny – nefrektomia, która najczęściej jest wstępem do leczenia systemowego.

W ostatnich latach, dzięki rozwojowi badań klinicznych i wprowadzeniu nowych metod terapeutycznych, udało się osiągnąć istotny postęp. Z najnowszych możliwości leczenia korzystają również Pacjenci w Polsce, choć w ograniczonym zakresie.

Technika chirurgiczna jest preferowana jako najbardziej skuteczna.Tak długo, jak można myśleć o leczeniu operacyjnym, warto je rozważać. Jeżeli leczenie operacyjne jest niemożliwe, pozostaje terapia systemowa – komentuje w rozmowie z serwisem immuno-onkologia.pl dr n. med. Piotr Tomczak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jeśli chodzi o program lekowy w terapii raka nerkowokomórkowego, to obejmuje on aktualnie przede wszystkim dwie linie leczenia. Jak podkreślają eksperci, nowoczesne leczenie systemowe raka nerki opiera się na umiejętnym i sekwencyjnym wykorzystaniu terapii ukierunkowanych na cele molekularne oraz immunoterapii – u odpowiednio dobranych grup Pacjentów.

Rak nerkowokomórkowy to trzy grupy chorych o rożnym rokowaniu. W zależności od przydziału do danej grupy, Pacjenci mają inny przebieg choroby oraz inną podatność na zastosowane leczenie – podkreśla prof. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

W przypadku pacjentów z nowotworami nerkowokomórkowymi (RCC) we wczesnych stadiach, nie ma wskazań do stosowania uzupełniającego leczenia systemowego. Chemioterapia, terapia celowana czy immunoterapia stanowią natomiast istotny element leczenia chorych z chorobą w zaawansowany stadium.

Immunoterapia raka nerki w Polsce – potrzebna I linia

W Europie od stycznia tego roku (w Stanach Zjednoczonych od kwietnia 2018) raka nerki leczy się immunoterapią już w I linii leczenia (niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem). Badania pokazują, że taka terapia pozwala uzyskać większą korzyść terapeutyczną, niż w przypadku aktualnie dostępnych opcji leczenia. To oznacza, że pacjenci z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym z pośrednim i złym rokowaniem mają szansę na skuteczne leczenie. Niestety, ta terapia nie jest jeszcze dostępna w Polsce.

Zdaniem Piotra Tomczaka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu trzeba optymalizować terapię m.in. dzięki wprowadzaniu jak najszerszego dostępu do nowoczesnych leków.

Immunoterapia jest tą forma leczenia, na którą pacjenci czekają i która zmienia krajobraz leczenia raka nerki w Polsce. Dziś powinniśmy inaczej leczyć pacjentów z grupy o dobrym rokowaniu, a inaczej z grup o tzw. pośrednim czy niekorzystnym rokowaniu.To zmieniła immunoterapia. Im dłużej będzie ona niedostępna, tym większy będzie dysonans miedzy naszymi możliwościami, a standardami światowymi. Brak immunoterapii w pierwszej linii leczenia wydaje się być problemem numer jeden. To jest największa populacja Pacjentów – chorzy, którzy wchodzą do leczenia – wyjaśnia dr n. med. Piotr Tomczak.

Immunoterapia może być postępowaniem wartościowym dla wybranej grupy chorych na raka nerki w pierwszej linii leczenia. Myślę, że to tylko kwestia czasu, kiedy wejdzie do pierwszej linii i będzie refundowana również u nas. Idea jest taka, aby dobrać najlepsze leczenie do indywidualnej sytuacji i dla konkretnego Pacjenta – podsumowuje w rozmowie z serwisem immuno-onkologia.pl prof. Maciej Krzakowski.

ZOBACZ WIĘCEJ: IMMUNOTERAPIA RAKA NERKI

Restrykcyjny program lekowy

O problemach i wyzwaniach w nowoczesnym leczeniu raka dyskutowali eksperci podczas debaty Jak zmienia się diagnostyka i leczenie raka nerki, która odbyła 28 listopada w Warszawie. Część uwagi poświęcono dostępowi do immunoterapii raka nerki w Polsce.

W maju 2018 roku Pacjenci z ogromną ulgą powitali decyzję Ministra Zdrowia o włączeniu do programu lekowego zalecanej na świecie immunoterapii. Po półtora roku okazało się, że nie wszyscy chorzy mają szansę skorzystać z nowoczesnej terapii.

Immunoterapia w Polsce z powodzeniem stosowana jest w leczeniu wielu nowotworów, także raka nerki. Niestety, program lekowy w ramach którego jest aktualnie dostępna, ma restrykcyjne kryteria wyłączenia. Oznacza to, że chory zakwalifikowany do leczenia immunoterapią może zostać wyłączony z programu przed zarejestrowaniem pierwszych efektów terapii.

Skuteczność immunoterapii dla danego pacjenta ocenia się bowiem wyłącznie na podstawie badań radiologicznych, bez rozważenia skutków klinicznych. Tymczasem immunoterapia ma wydłużone działanie, więc efekt jest widoczny dopiero po czasie. Pacjent wykluczony z programu na podstawie jednego badania, nie może już do niego wrócić, nawet mimo potwierdzonych w kolejnym badaniu efektów leczenia immunoterapią. Rozwiązaniem byłoby dodanie kolejnego badania oceniającego w ramach programu lekowego.

Immunoterapia jest ogromną nadzieją dla pacjentów onkologicznych. Kolejne doniesienia ze świata pokazują jej skuteczność w leczeniu coraz większej grupy nowotworów. Nie możemy pozwolić, żeby taka szansa omijała naszych polskich pacjentów. Rak nerki jest jednym z takich przypadków. Panie Ministrze, prosimy o rozważenie zmian w programie lekowym – apeluje Joanna Konarzewska – Król z Fundacji Onkologicznej Nadzieja.

Immunoterapia to ogrom możliwości, wzmacnianie i stymulowanie układu odpornościowego Pacjenta. Postarajmy się i zróbmy tak, aby ta terapia była szeroko stosowana i dostępna na wcześniejszych etapach choroby – podsumowuje Tadeusz Włodarczyk, Prezes Głównego Zarządu Stowarzyszenia „Gladiator”.

źródła: materiały prasowe, materiały własne, www.zwrotnikraka.pl

Powiązane materiały
światowy dzień raka nerki
Światowy Dzień Raka Nerki – komunikacja podstawą współpracy
Jakub Kucharz rak nerki
Webinar: Ścieżka pacjenta i możliwości terapeutyczne w leczeniu raka nerki
polska grupa raka nerki
Polska Grupa Raka Nerki: nowotwory nerki można skutecznie leczyć
Polska Grupa Raka Nerki
Światowy Dzień Raka Nerki – ten nowotwór można leczyć!