O nas

Szanowni Państwo,

jesteśmy świadkami intensywnego postępu i rozwoju immunoterapii nowotworów. Wiele wskazuje, że już w niedalekiej przyszłości stanie się ona jednym z fundamentów leczenia wielu pacjentów chorych na raka. Dzięki szczegółowemu poznaniu mechanizmów aktywności nowotworu przeciw układowi odpornościowemu oraz znalezieniu cząsteczek, które reaktywują aktywność układu immunologicznego, lekarze zyskali nowy oręż w walce ze złośliwymi nowotworami.

Obecnie trwają zaawansowane badania nad wykorzystaniem cząsteczek immunokompetentnych w wielu podtypach nowotworów oraz wdrażanie nowych terapii do codziennej praktyki leczniczej na różnych etapach leczenia choroby nowotworowej.

W październiku 2015 roku postanowiliśmy uruchomić stronę internetową www.immuno-onkologia.pl poświęconą immunoterapii nowotworów. Naszą misją oraz ambicją jest dostarczanie rzetelnej wiedzy oraz aktualnych doniesień dotyczących immunoterapii nowotworów. Razem z naszymi partnerami oraz zaproszonymi ekspertami pragniemy edukować i przybliżać w przystępny sposób wiedzę z zakresu immuno-onkologii.

W krótkim czasie portal www.imunno-onkolgia.pl stał się liderem w tej dziedzinie. Świadczą o tym liczba Czytelników odwiedzających stronę, najwyższe pozycje strony w wyszukiwarce Google oraz pozytywne opinie dotyczące wartości merytorycznej serwisu.

Liczba nowych zachorowań na raka w Polsce systematycznie rośnie i przekracza już ponad 170 000 przypadków rocznie. Według prognoz w 2025 roku zachorowalność wzrośnie o co najmniej 40 proc., co ma związek z dynamicznie starzejącym się społeczeństwem. Nowe leki immunokompetentne stanowią dużą nadzieję dla pacjentów onkologicznych.

W lutym 2016 roku ASCO uznało immunoterapię nowotworów za największe osiągnięcie w onkologii minionego roku. W 2018 roku Komitet Noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk przyznał Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny dla dwóch badaczy za ich wkład w opracowanie leków skutecznych w immunoterapii groźnych  nowotworów.

Według danych Cancer Research Institute specjalizującej się w obszarze immuno-onkologii – aktualnie toczy się na całym świecie kilka tysięcy badań klinicznych oceniających skuteczność inhibitorów punktów kontrolnych anty-PD-1 / PD-L1. W najbliższych latach możemy spodziewać się dalszego rozwoju immuno-onkologii oraz rejestracji nowych cząsteczek immunokompetentnych w kolejnych obszarach terapeutycznych.

Serwis edukacyjny immuno-onkologia.pl działa w ramach projektu zwrotnikraka.pl.

redaktor naczelny
Jarosław Gośliński
[email protected]

PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA