Home > Centrum prasowe > Dyskusja: podwójna immunoterapia z dwoma cyklami chemioterapii w raku płuca

Dyskusja: podwójna immunoterapia z dwoma cyklami chemioterapii w raku płuca

co w zdrowiu immunoterapia

Czy podwójna immunoterapia z dwoma cyklami chemioterapii jest postępowaniem z wyboru u chorych na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca z PD-L1 poniżej 1%? To zagadnienie było tematem jednej z dyskusji, która odbyła się w ramach XII Debat Onkologicznych – donosi serwis cowzdrowiu.pl.

Jako zwolenniczka takiego postepowania występowała dr hab. Ewa Kalinka, kierowniczka Kliniki Onkologii ICZMP, a jej adwersarzem był dr hab. Adam Płużański, Naczelny Specjalista Onkologii Klinicznej, NIO-PIB. Eksperci przedstawili argumenty na poparcie swojego stanowiska, ale byli też zgodni, że wybierając terapię odpowiednią dla pacjenta, trzeba zachować rozsądek i przenalizować wiele czynników.

Ciekawą refleksją podczas spotkania podzielił się również moderator dyskusji prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii w GUMED:

Rzadko używam słowa przełom w odniesieniu do onkologii, ponieważ jest ono zdecydowanie nadużywane. Każdy nowy lek w mediach jest nazywany przełomem i bardzo państwa proszę, żeby nie doszło do „inflacji” tego określenia, dlatego że to budzi niepotrzebne emocje. To, że jakiś lek daje 3 proc. lepsze wyniki niż dotychczasowe leczenie, to nie jest przełom, to jest jakiś niewielki postęp. Natomiast immunoterapia jest rzeczywiście nową jakością w leczeniu nowotworów.

źródło: https://cowzdrowiu.pl/

Powiązane materiały
czerniak poprawiają się wyniki leczenia
Czerniak – przybywa zachorowań, ale rośnie skuteczność leczenia
immunoterapia czerniaka dzieci
Dzieci z czerniakiem z dostępem do pierwszej, refundowanej immunoterapii
powikłania immunologiczne
Powikłania immunologiczne u chorych na raka płuca – wyniki badań
Materiał filmowy – Immunoterapia: rewolucja w raku płuca