Czy podwójna immunoterapia z dwoma cyklami chemioterapii jest postępowaniem z wyboru u chorych na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca z PD-L1 poniżej 1%? To zagadnienie było tematem jednej z dyskusji, która odbyła się w ramach XII Debat Onkologicznych – donosi serwis cowzdrowiu.pl.
Jako zwolenniczka takiego postepowania występowała dr hab. Ewa Kalinka, kierowniczka Kliniki Onkologii ICZMP, a jej adwersarzem był dr hab. Adam Płużański, Naczelny Specjalista Onkologii Klinicznej, NIO-PIB. Eksperci przedstawili argumenty na poparcie swojego stanowiska, ale byli też zgodni, że wybierając terapię odpowiednią dla pacjenta, trzeba zachować rozsądek i przenalizować wiele czynników.
Ciekawą refleksją podczas spotkania podzielił się również moderator dyskusji prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii w GUMED:
– Rzadko używam słowa przełom w odniesieniu do onkologii, ponieważ jest ono zdecydowanie nadużywane. Każdy nowy lek w mediach jest nazywany przełomem i bardzo państwa proszę, żeby nie doszło do „inflacji” tego określenia, dlatego że to budzi niepotrzebne emocje. To, że jakiś lek daje 3 proc. lepsze wyniki niż dotychczasowe leczenie, to nie jest przełom, to jest jakiś niewielki postęp. Natomiast immunoterapia jest rzeczywiście nową jakością w leczeniu nowotworów.
źródło: https://cowzdrowiu.pl/