Home > Baza wiedzy > FDA: terapia komórkami limfocytowymi u chorych na czerniaka

FDA: terapia komórkami limfocytowymi u chorych na czerniaka

termedia immunoterapia

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła innowacyjną terapię komórkami limfocytowymi naciekającymi guz (TIL) u wybranych chorych na nieresekcyjnego lub przerzutowego czerniaka. Oznacza to, że po raz pierwszy FDA zezwoliła na wprowadzenie na rynek terapii komórkowej stosowanej w leczeniu nowotworu litego.

Chodzi o lifileucel – autologiczną immunoterapią opartą na adoptywnych limfocytach T stosowaną u dorosłych z nieresekcyjnym lub przerzutowym czerniakiem, otrzymujących wcześniej przeciwciało anty-PD1 i w przypadku nowotworów z mutacją BRAF V600, inhibitor BRAF z inhibitorem MEK lub bez – podaje portal termedia.pl.

Eksperci szacują skuteczność innowacyjnej terapii komórkami limfocytowym na około 30% – w przypadku czerniaka, który uległ progresji po standardowej terapii.

Lifileucel wytwarza się indywidualnie dla każdego pacjenta z usuniętego chirurgicznie guza nowotworowego. Tkanka jest następnie wysyłana do centrum produkcyjnego. Koszt jednorazowego leczenia lifileucelem wynosi około pół miliona dolarów.

źródło: termedia.pl

PRZEJDŹ DO: IMMUNOTERAPIA CZERNIAKA

Powiązane materiały
narodowy instytut onkologii czerniak
Przedoperacyjne leczenie czerniaka III stopnia za pomocą immunoterapii
czerniak poprawiają się wyniki leczenia
Czerniak – przybywa zachorowań, ale rośnie skuteczność leczenia
tydzień świadomości czerniaka
Materiał filmowy: immunoterapia w leczeniu czerniaka
immunoterapia czerniaka dzieci
Dzieci z czerniakiem z dostępem do pierwszej, refundowanej immunoterapii