Komisja Europejska zarejestrowała lek idecabtagene vicleucel (ide-cel) we wskazaniu do leczenia dorosłych pacjentów z nawrotowym i opornym na leczenie szpiczakiem plazmocytowym poddanych wcześniej co najmniej dwóm liniom leczenia, w tym z zastosowaniem leku immunomodulującego (IMiD), inhibitora proteasomu (PI) i przeciwciała monoklonalnego anty-CD38, u których wystąpiła progresja choroby podczas ostatniej terapii.
Ide-cel jest pierwszą immunoterapią z zastosowaniem limfocytów T z chimerycznym receptorem antygenowym (CAR) zarejestrowaną w Unii Europejskiej do stosowania w początkowych liniach terapii nawrotowego i opornego szpiczaka plazmocytowego.
Lek Ide-cel w terapii szpiczaka plazmocytowego
Obowiązujący paradygmat leczenia szpiczaka plazmocytowego obejmuje leki immunomodulujące, inhibitory proteasomów oraz przeciwciała monoklonalne anty‑CD38, jednak u wielu pacjentów dochodzi do nawrotu choroby i/lub rozwija się oporność na leki z tych klas terapeutycznych. Upowszechnienie się stosowania trzech głównych klas leków w schematach skojarzonych sprawia, że większa liczba pacjentów została już nimi przeleczona na wcześniejszym etapie leczenia.
Obecnie nie ma ustalonego leczenia standardowego pacjentów z nawrotowym i/lub opornym na leczenie szpiczakiem plazmocytowym po zastosowaniu wspomnianych trzech grup leków, zaś mediana czasu przeżycia wolnego od progresji choroby wynosi od trzech do pięciu miesięcy.
Idecabtagene vicleucel (ide-cel) wykazał przewagę w porównaniu do standardowych schematów w badaniu 3. fazy KarMMa-3, zapewniając zmniejszenie ryzyka progresji choroby i śmierci o 51% przy dobrze opisanym profilu bezpieczeństwa, obejmującym głównie łagodne i przemijające przypadki zespołu uwalniania cytokin i neurotoksyczności
Ide-cel – innowacyjna terapia Car-T
Ide-cel stanowi terapię CAR-T, która rozpoznaje i wiąże antygen dojrzewania limfocytów B (BCMA) na powierzchni komórek szpiczaka plazmocytowego, co prowadzi do proliferacji limfocytów T, wydzielania cytokin, a w konsekwencji do cytolitycznej eliminacji komórek wykazujących ekspresję BCMA.
Terapia ide-cel jest pierwszą w swojej klasie immunoterapią CAR-T skierowaną przeciw antygenowi dojrzewania limfocytów BCMA, zarejestrowaną przez FDA we wskazaniu do leczenia dorosłych pacjentów z oporną na leczenie lub nawrotową postacią szpiczaka plazmocytowego, u których zastosowano cztery lub więcej liniie terapii, w tym z zastosowaniem leku immunomodulującego, inhibitora proteasomów i przeciwciała monoklonalnego anty–CD38.
Rozszerzona rejestracja ide-cel obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE.
źródło: materiały prasowe
PRZEJDŹ DO: BAZA WIEDZY O TERAPIACH CAR-T