Home > Centrum prasowe > Immunoterapia przełomem w leczeniu wielu typów nowotworów

Immunoterapia przełomem w leczeniu wielu typów nowotworów

Podczas X Kongresu Top Medical Trends, który odbył się w dniach 11-13 marca w Poznaniu dyskutowano m.in. na temat obiecujących kierunków w terapii nowotworów. Zdaniem ekspertów, przełomem w leczeniu wielu podtypów raka może być immunoterapia dająca szanse na wydłużenie życia pacjentów onkologicznych nawet w zaawansowanych stadiach choroby. Chodzi przede wszystkim o zastosowanie u chorych tzw. inhibitorów PD-1/PD-L-1, czyli leków aktywizujących układ odpornościowy pacjenta do walki z komórkami nowotworowymi.

Jak czytamy na łamach portalu rynekzdrowia.pl, największe efekty uzyskano dotychczas w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Immunoterapia z powodzeniem wykorzystywana jest również w leczeniu raka płuca. W Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej zarejestrowano już dwie cząsteczki immunokompetentne. Jedna z nich to niwolumab, a druga to pembrolizumab. Testowane są również inne inhibitory PD-1/PD-L-1 takie jak awelumab, które są badane w wielu różnego typach nowotworach. Skuteczność awelumabu sprawdzana jest w terapii międzybłoniaka opłucnej, czerniaka, raka jajnika, raka piersi, raka żołądka oraz pęcherza moczowego

Immunoterapia raka została uznana w lutym 2016 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) za największe osiągnięcie w onkologii minionego roku. Nadzieje są ogromne, ale jak podkreślają eksperci, trzeba pamiętać, że zastosowanie terapii immunologicznej w zaawansowanych nowotworach daje szansę na przedłużenie życia, ale nie na pełne wyleczenie. Wyzwaniem pozostaje również sprecyzowanie czynników predykcyjnych, a więc określenie, u których pacjentów immunoterapia raka zadziała, a chorzy odniosą korzyść terapeutyczną z jej zastosowania.

 

Więcej na: www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Eksperci-immunoterapia-przelomem-w-leczeniu-nowotworow,160061,1013.html
 

Powiązane materiały
światowy dzień raka nerki
Światowy Dzień Raka Nerki – komunikacja podstawą współpracy
terapie komórkowe raka
Terapie komórkowe – precyzyjna immunoterapia
czerniak poprawiają się wyniki leczenia
Czerniak – przybywa zachorowań, ale rośnie skuteczność leczenia
co w zdrowiu immunoterapia
Dyskusja: podwójna immunoterapia z dwoma cyklami chemioterapii w raku płuca