Home > Baza wiedzy > „Innowator Wprost 2020” w kategorii Farmacja dla podwójnej immunoterapii

„Innowator Wprost 2020” w kategorii Farmacja dla podwójnej immunoterapii

innowatory wprost immunoterapia

30 września w warszawskim hotelu Renaissance odbyła się X jubileuszowa gala nagród Innowatory Wprost. Nagrodzono innowacyjne produkty i firmy oraz wyjątkowe osoby za ich wkład w rozwój polskiej nauki, techniki i technologii.

Innowator Wprost 2020 w kategorii „Farmacja” został przyznany dla przełomowej terapii skojarzonej niwolumab + ipilimumab w leczeniu zaawansowanego raka nerki firmy Bristol Myers Squibb.

Jak podkreślono podczas gali wręczenia statuetek – wprowadzenie immunoterapii do leczenia nowotworów to jedna z największych rewolucji w onkologii. Dzięki lekom, które odblokowują układ odpornościowy, możliwe jest znaczne wydłużenie życia chorych z zaawansowanymi postaciami nowotworu, a w niektórych przypadkach nawet całkowite wyleczenie. Statuetkę podczas uroczystej Gali odebrał Antoni Żarski, dyrektor generalny BMS.

Podwójna immunoterapia w raku nerki jest o 40 proc. bardziej skuteczna niż standardowe leczenie. Im wcześniej pacjent otrzyma skuteczne leczenie, tym daje ono lepsze efekty – wyjaśnia Antoni Żarski z Bristol Myers Squibb. I dodaje: Terapia ta oferuje pacjentom wyższą skuteczność przy lepszym profilu bezpieczeństwa. W trakcie tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej przedstawiono wyniki badań pokazujące, że ta „podwójna immunoterapia” jest o 40 proc. bardziej skuteczna niż tzw. standard, czyli najczęściej stosowane metody terapeutyczne i ma lepszy profil bezpieczniejsza, to znaczy: mniej działań niepożądanych. To ogromny postęp i ogromna różnica dla pacjentów.

ZOBACZ: DOSTĘP DO IMMUNOTERAPII W POLSCE

Nagrodę specjalną Innowatora Wprost w kategorii „Osobowość” przyznano dr nauk medycznych Agnieszce Jagiełło-Gruszfeld, kierującej Oddziałem Zachowawczym w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Innowatorami Wprost zostały w tym roku m.in.:

  • W kategorii „Farmacja”: Bristol Myers Squibb i GSK
  • W kategorii „Nauka”: Abbott Laboratories Polska i Novo Nordisk Pharma
  • W kategorii „Medycyna”: Agencja Badań Medycznych kierowana przez dr nauk medycznych Radosława Sierpińskiego

 
Zobacz więcej: IMMUNOTERAPIA W RAKU NERKI

Wywiad z Antonim Żarskim z BMS: WPROST

Powiązane materiały
agencja technologii badań medycznych
Prezes AOTMiT na „TAK” dla zmian w programie lekowym B.58
dr Michał Seweryn
Polak w zespole, który pracuje nad innowacyjną metodą walki z rakiem
refundacja podwójnej immunoterapii raka jelita
Podwójna immunoterapia refundowana dla pacjentów z rakiem jelita grubego
polska grupa raka płuca logo
Polska goni resztę świata w leczeniu raka płuca