Home > Baza wiedzy > Prof. Piotr Rutkowski: jest szansa na wyleczenie czerniaka

Prof. Piotr Rutkowski: jest szansa na wyleczenie czerniaka

do rzeczy

W leczeniu czerniaka w ostatnich latach dokonała się rewolucja. Jeszcze kilka lat temu chorzy z przerzutowym czerniakiem żyli kilka miesięcy. Dziś są przypadki, że być może możemy nawet mówić o wyleczeniu z zaawansowanego stadium choroby. Przełom wiąże się z dwoma sposobami leczenia.

Pierwszy to immunoterapia, która spowodowała ogromny postęp w leczeniu wielu nowotworów, a w czerniaku efekty jej zastosowania są najlepsze – wyjaśnia prof. Piotr Rutkowski w rozmowie z red. Katarzyną Pinkosz dla tygodnika Do Rzeczy.

Są dwa poziomy immunoterapii, oba zostały uhonorowane w ubiegłym roku nagrodą Nobla. Pierwszy dotyczy przeciwciała anty CTLA4. Lek (ipilimumab) był zarejestrowany jako pierwszy do leczenia przerzutowego czerniaka. Działał u co piątego chorego. Drugi poziom to przeciwciała anty PD-1, dwa leki: niwolumab i pembrolizumab – tłumaczy prof. Rutkowski.

 

Ostatnio mówi się o kolejnym przełomie w leczeniu czerniaka. Na czym polega?

Chodzi o zastosowanie immunoterapii u chorych, którzy nie mają choroby uogólnionej, tylko przerzuty do węzłów chłonnych lub tkanki podskórnej i zostały one chirurgicznie usunięte. Podawanie w leczeniu uzupełniającym przez rok niwolumabu, pembrolizumabu (lub inhibotora BRAF i MEK, jeśli czerniak wykazuje mutację BRAF) powoduje wyleczenie dodatkowo 15-20 proc. chorych.

W Polsce możemy takie leczenie stosować aktualnie tylko w ramach procedury RDTL (Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych). Z tej formy terapii onkologicznej korzysta obecnie w naszym kraju około 60 Pacjentów. Zdaniem eksperta, lepiej byłoby stworzyć program lekowy.

Cały wywiad dostępny jest na www.dorzeczy.pl

Powiązane materiały
neuroblastoma immunoterapia
Immunoterapia w leczeniu neuroblastomy
I Wiosenna Akademia Immuno-Onkologiczna dla Dziennikarzy
I Wiosenna Akademia Immuno-onkologiczna dla Dziennikarzy – relacja
Doniesienia z ASCO 2019 – immunoterapia czerniaka
leczenie adjuwantowe czerniaka
Leczenie adjuwantowe (uzupełniające) czerniaka