Home > Centrum prasowe > Koronawirus (COVID-19) – informacje dla Pacjentów onkologicznych

Koronawirus (COVID-19) – informacje dla Pacjentów onkologicznych

koronawirus

Chorzy na raka znajdują się w najwyższej grupie ryzyka zakażenia koronawirusem. Zebraliśmy dla Państwa informacje, które mogą okazać się pomocne w obliczu panującej pandemii COVID-19.

Jak podkreślają eksperci – w przypadku szczegółowych pytań odnośnie koronawirusa oraz wątpliwości dotyczących przebiegu leczenia zaleca się w pierwszej kolejności kontakt telefoniczny z ośrodkiem prowadzącym terapię. Wiele szpitali onkologicznych uruchomiło specjalne infolinie dedykowane chorym na raka.

Pomoc i wsparcie informacyjne dla Pacjentów z nowotworem w obliczu pandemii COVID-19 zaoferowało biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Pod bezpłatnym numerem 800 190 590 prefiks 2 uruchomiono Telefoniczną Informacją Pacjenta.

Gdzie szukać informacji?

Aktualne informacje dla Pacjentów onkologicznych oraz najnowsze zalecenia znajdziecie Państwo na stronach internetowych szpitali i ośrodków onkologicznych. Poniżej lista placówek z przydatnymi adresami (z podziałem na województwa).

Województwo dolnośląskie
Województwo kujawsko-pomorskie
Województwo lubelskie
Województwo lubuskie
Województwo łódzkie
Województwo małopolskie
Województwo mazowieckie
Województwo opolskie
Województwo podkarpackie
Województwo podlaskie
Województwo pomorskie
Województwo śląskie
Województwo świętokrzyskie
Województwo warmińsko-mazurskie
Województwo wielkopolskie
Województwo zachodniopomorskie

Koronawirus i COVID-19 – zalecenia dla Pacjentów

Chorzy na nowotwory są znacznie bardziej narażeni na zakażenie COVID-19 niż pozostała część populacji. Wynika to z samej choroby nowotworowej i onkologicznego leczenia (często istotnie zmniejszającego odporność), ale także dużego udziału chorych w starszym wieku, z towarzyszącymi chorobami przewlekłym. W związku z tym trzeba ustalić priorytety postępowania – tłumaczy prof. Jackiem Jassemem – szefem Katedry Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tam, gdzie korzyść z leczenia systemowego jest bezdyskusyjna, stosowane jest ono zgodnie z ogólnymi wskazaniami. Jeśli jednak np. chemioterapię dożylną można zastąpić doustną w warunkach domowych, wybór pada na takie rozwiązanie. Można też zmienić częstość wlewów chemioterapii, np. zamiast co tydzień stosować je co kilka tygodni. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest skrócenie leczenia. Są metody, w których różnica w czasie do nawrotu wynikająca ze skrócenia o połowę czasu terapii wynosi 1-2%, przy niepomiernie mniejszym ryzyku zakażenia. W obecnej sytuacji, zgodnie z zasadą primum non nocere, trzeba każdy taki przypadek rozpatrywać w kategoriach przewidywanych zysków i strat – wyjaśnia ekspert.

POLECANE: LEK NA KORONAWIRUSA – TRWAJĄ BADANIA

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu on-line zrealizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych z prof. Adamem Maciejczykiem – prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego:

Podcasty do posłuchania na temat koronawirusa i leczenia onkologicznego

Polecamy podcast z udziałem prof. Piotra Rutkowskiego z Narodowego Instytutu Onkologii dotyczący trudnej sytuacji pacjentów chorych na nowotwór oraz funkcjonowania systemu opieki onkologicznej w dobie pandemii koronawirusa.

Osłabieni, czekający na operacje, bez kontaktu z rodziną – pośrednimi ofiarami koronawirusa są pacjenci onkologii. Jak dokładnie przedstawia się sytuacja ich i zajmujących się nimi lekarzy, a także – jak mogłaby w tej sytuacji pomóc Krajowa Sieć Onkologiczna? Posłuchaj więcej na:

Pandemia koronawirusa – przydatne informacje

Koronawirus groźny dla Pacjentów onkologicznych

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Zalecenia włoskich Towarzystw Onkologicznych dotyczące postępowania u chorych na nowotwory w czasie epidemii koronawirusa COVID-19

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

Aktualna mapa zachorowań na koronawirusa

Powiązane materiały
dostęp i refundacja immunoterapii
Dostępność immunoterapii dla polskich pacjentów – 2024 rok
immunoterapia w pytaniach i odpowiedziach
Broszura: „Immunoterapia w pytaniach i odpowiedziach”
gdzie leczyć czerniaka
Lista ośrodków i szpitali stosujących immunoterapię
warsztaty onkologiczne dla chorych na raka
Warsztaty onkologiczne „ŻYJEMY” dla pacjentów oraz bliskich