Home > Bez kategorii > Dostęp do innowacyjnych terapii w raku płuca jest ograniczony

Dostęp do innowacyjnych terapii w raku płuca jest ograniczony

Istnieje kilkanaście zarejestrowanych w Unii Europejskiej innowacyjnych terapii w niedrobnokomórkowym raku płuca. Niestety polscy pacjenci mają dostęp do niewielkiej grupy tych leków.

Jak wyjaśnia prof. Paweł Krawczyk – kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – rak płuca to najczęściej nowotwór nieoperacyjny, wykrywany w późnych stadiach zaawansowania i właśnie dla tych osób, w stadium nieoperacyjnym, są dedykowane innowacyjne terapie.

Jest się o co bić. Przeciętny czas życia pacjenta ze zdiagnozowanym rakiem przerzutowym płuca wynosi ok. 15 miesięcy. Przy zastosowaniu nowoczesnego leczenia w grupie pacjentów, którzy dobrze odpowiadają na leczenie, czas przeżycia może wynieść nawet 5 lat.

Rak płuca od wielu lat pozostaje najczęstszą przyczyną zgonów chorych na nowotwory w Polsce. Według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie zapada na niego około 25 tysiące osób, co ważne umiera na niego ok 23 tys. osób rocznie. Wysoka zachorowalność i umieralność chorych na raka płuca plasuje nas w czołówce krajów europejskich.

23 tysiące osób – oznacza, że umiera praktycznie co roku całe Zakopane lub Hajnówka – mówi prof. Paweł Krawczyk.

 

Więcej na stronie: http://www.rynekzdrowia.pl/serwis-onkologia/dostep-do-innowacyjnych-terapii-w-raku-pluca-jest-ograniczony,182293,1013.html

oraz w artykule: http://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/180319388-Co-roku-umiera-cale-Zakopane.html
 

Powiązane materiały
dr Michał Seweryn
Polak w zespole, który pracuje nad innowacyjną metodą walki z rakiem
refundacja podwójnej immunoterapii raka jelita
Podwójna immunoterapia refundowana dla pacjentów z rakiem jelita grubego
polska grupa raka płuca logo
Polska goni resztę świata w leczeniu raka płuca
Światowy Dzień Raka
Światowy Dzień Raka 2023 – co warto wiedzieć?