Immunoonkologia (immunoterapia raka) to nowy, ważny trend w onkologii, który – jak wiele wskazuje, w najbliższych latach będzie się silnie rozwijał. Liczą na niego onkolodzy oraz przede wszystkim pacjenci, którzy wciąż czekają na coraz skuteczniejsze możliwości terapii.
Jak podkreśla prof. dr hab. Piotr Rutkowski – kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie: „Immunoonkologia jest metodą leczenia nowotworów, która wiąże się z ingerencją w nasz układ immunologiczny za pomocą różnych sposobów. Mogą być to przeciwciała, mogą być to szczepionki lub np. zmodyfikowane organizmy, takie jak wirusy. Przełomem, który nastąpił w ostatnich latach w immunoonkologii było zastosowanie przeciwciał, które działają na takie mechanizmy, które w człowieku istnieją naturalnie, a które nowotwór wykorzystuje, by zablokować działanie naszego układu immunologicznego.”
Poznawanie wspomnianych mechanizmów ucieczki nowotworu spod kontroli układu immunologicznego pozwoliło opracować nowe, skuteczne metody leczenia raka i stało się fundamentem immunoonkologii.