Home > Video > Prof. Piotr Rutkowski na temat immuno-onkologii

Prof. Piotr Rutkowski na temat immuno-onkologii

 

Immunoonkologia (immunoterapia raka) to nowy, ważny trend w onkologii, który – jak wiele wskazuje, w najbliższych latach będzie się silnie rozwijał. Liczą na niego onkolodzy oraz przede wszystkim pacjenci, którzy wciąż czekają na coraz skuteczniejsze możliwości terapii.

Jak podkreśla prof. dr hab. Piotr Rutkowski – kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie: “Immunoonkologia jest metodą leczenia nowotworów, która wiąże się z ingerencją w nasz układ immunologiczny za pomocą różnych sposobów. Mogą być to przeciwciała, mogą być to szczepionki lub np. zmodyfikowane organizmy, takie jak wirusy. Przełomem, który nastąpił w ostatnich latach w immunoonkologii było zastosowanie przeciwciał, które działają na takie mechanizmy, które w człowieku istnieją naturalnie, a które nowotwór wykorzystuje, by zablokować działanie naszego układu immunologicznego.”

Poznawanie wspomnianych mechanizmów ucieczki nowotworu spod kontroli układu immunologicznego pozwoliło opracować nowe, skuteczne metody leczenia raka i stało się fundamentem immunoonkologii.

Prof. Piotr Rutkowski na temat immuno-onkologii
Głosuj
Powiązane materiały
Na czym polega immunoterapia raka?
Immunoterapia w praktyce – debata ekspertów LAO18
atezolizumab niedrobnokomórkowy rak płuca
Film edukacyjny dla Pacjentów: leczenie raka płuca
cancer research institute RCI
Pejzaż badań nad immuno-onkologią – raport Cancer Research Institue