Home > Baza wiedzy > Prof. Piotr Rutkowski: „W ostatnich latach dokonała się rewolucja”

Prof. Piotr Rutkowski: „W ostatnich latach dokonała się rewolucja”

immunoterapia ratuje życie

Nieproszony lokator, który potrafi doszczętnie zniszczyć mieszkanie pod nosem niczego nieświadomego gospodarza – większość nowotworów we wczesnej fazie nie daje charakterystycznych objawów, przez co zwykle wykrywane są dopiero w zaawansowanym stadium. Tak zachowuje się rak nerki i płuca, a nawet czerniak, który zwyczajnie może zostać przeoczony, gdy pojawi się w mało widocznym miejscu.

I chociaż diagnoza może być druzgocąca dla chorego i jego bliskich, dla lekarza onkologa rozpoczyna się walka o zdrowie i życie pacjenta. Dzięki immunoterapii specjaliści dysponują bronią, która może zmienić chorobę dawniej uznawaną za śmiertelną w przewlekłą.

Immunoterapia ratuje życie!

O immunoterapii, która opiera się na pobudzeniu układu odpornościowego pacjenta do walki z nowotworem, zrobiło się szczególnie głośno w 2018 roku, kiedy to prof. James P. Allison oraz Tasuku Honjo otrzymali Nagrodę Nobla za wkład w rozwój tej metody leczenia.

W tym samym roku dla części polskich pacjentów chorujących na raka nerki otworzył się nowy rozdział. Zyskali dostęp do skutecznego leczenia immunoterapią. Obecnie technologia ta weszła do codziennej praktyki jako standard w II linii leczenia raka jasnokomórkowego nerki, a od maja 2022 ru z nowoczesnego leczenia immunoterapią będzie mogła skorzystać większa grupa pacjentów.

Eksperci podkreślają, że zastosowanie tej formy terapii w I linii leczenia daje nadzieję na wydłużenie życia przy jednoczesnym zachowaniu jego komfortu.

Po przejściu 3 operacji, w styczniu 2021 usłyszałem straszną diagnozę: przerzuty na trzustce oraz jedynej nerce, która mi pozostała. Początkowo chciałem się zgodzić na kolejne bardzo ryzykowne operacje każdego z zajętych organów osobno. Najbardziej nie mogła się z tym pogodzić moja Żona. Znalazła w internecie informacje o pozytywnych wynikach leczenia ipililumabem i nivolumabem. Zdecydowałem się zatem na rozpoczęcie immunoterapii, która nie była finansowana ze środków publicznych. Byliśmy gotowi sprzedać dom, bo koszt tego leczenia wielokrotnie przekraczał nasze możliwości finansowe – opowiada pan Maciej, u którego chorobę zdiagnozowano w 2015 roku.

Rak nerki nie dawał żadnych objawów, a kiedy ze względu na dokuczliwe bóle pleców zdecydował się na wizytę u lekarza, guz na nerce miał wielkość pięści.

I dodaje:

– Dzięki ogromnemu zaangażowaniu bliskich, mieszkańców Leszna, współpracowników z Urzędu Miasta, szybko udało mi się zebrać potrzebną kwotę. W maju 2021 r. mogłem rozpocząć leczenie pod opieką dr Piotra Tomczaka ze szpitala Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ta terapia pozwala mi zupełnie normalnie funkcjonować, choroba się nie rozwinęła, zniknęły niepokojące nacieki, jednak guzy jeszcze pozostają, ale liczę że wkrótce zaczną zanikać. Z optymizmem czekam na to, co przyniosą wyniki badań.

ZOBACZ: JAK DZIAŁA IMMUNOTERAPIA

Immunoterapia – nowe leki, wiele wskazań

Immunoterapia okazała się być przełomem nie tylko w leczeniu raka nerki, ale też czerniaka. Jeszcze dekadę temu mediana czasu przeżycia pacjentów z zaawansowanym czerniakiem wynosiła mniej niż rok – dzisiaj ten czas jest znacznie dłuższy, a diagnoza nie musi oznaczać wyroku.

Diagnoza była dla mnie szokiem – w rodzinie do tej pory nikt nie chorował na nowotwory. Nie mogłam uwierzyć, że mam czerniaka, i to właśnie wtedy, gdy wszystko zaczęło się układać – urodziłam synka, mieliśmy przeprowadzić się do nowego domu(…). Ogromnym wsparciem w tym okresie była dla mnie moja rodzina, a w szczególności mama, która po operacji zorganizowała mi najlepszą możliwą opiekę. Zaproponowano mi leczenie immunoterapią ,która okazała się być dobrym wyborem, a w trakcie terapii nie odczuwałam skutków ubocznych, które uniemożliwiłyby mi normalne funkcjonowanie – wspomina Pani Agata.

I dodaje:

Dzisiaj moja choroba jest uśpiona, a ja cieszę się z każdego dnia, w którym mogę normalnie żyć, pracować i obserwować dorastanie mojego dziecka.

 
Pacjenci z czerniakiem mają w tym momencie możliwość skorzystania z nowoczesnego leczenia na każdym etapie choroby, a jednym z kluczowych elementów całego procesu leczenia jest immunoterapia.

– Jeszcze kilka lat temu pacjenci, u których rozpoznawaliśmy zaawansowanego czerniaka, nie mieli wielu opcji leczenia. Dziś sytuacja wygląda inaczej – zmiany w programie lekowym, zarówno systemowe, jak i te dotyczące m.in. refundacji immunoterapii zmieniły perspektywy leczenia pacjentów. W ostatnich latach dokonała się rewolucja, dzięki której możemy zaoferować im najlepsze leczenie, które nie odbiega niczym od światowych standardów, a tym samym wydłużyć życie pacjentów nawet o kilkanaście lat – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący rady naukowej Akademii Czerniaka.

ZOBACZ: IMMUNOTERAPIA W POLSCE – DOSTĘP

Im wcześniej, tym lepiej!

Medycyna od dawna szuka sposobów na zwycięstwo nad chorobami nowotworowymi. Sukces immunoterapii sprawił, że cały czas trwają też badania potwierdzające zasadność stosowania tej formy terapii w innych nowotworach, czego przykładem jest ostatnia rejestracja przez Komisję Europejską niwolumabu w leczeniu adjuwantowym pacjentów z rakiem urotelialnym.

Na dostęp do refundowanego leczenia immunoterapią czekają pacjenci z rakiem przełyku, żołądka i jelita grubego oraz międzybłoniakiem opłucnej.

Eksperci często podkreślają, że to, co lekarz prowadzący zaoferuje pacjentowi na samym początku leczenia, jest kluczowe dla całego procesu terapeutycznego. Decyzja o refundacji podwójnej immunoterapii na pierwszym etapie leczenia była długo wyczekiwana zarówno przez pacjentów, jak i klinicystów.

Modyfikacje w programie lekowym, które oznaczają nie tylko nowe terapie, ale też umożliwienie korzystania z dostępnych wcześniej form leczenia szerszej grupie pacjentów, to nowa, lepsza jakość leczenia raka nerki.

Miałem wielkie szczęście spotkać w swoim życiu dobrych ludzi, którzy pomogli mi zawalczyć o zdrowie, wspierając finansowo leczenie. Wszystkim pacjentom i ich rodzinom chciałabym przekazać, że istnieją skuteczne terapie, w tymimmunoterapia, która w moim przypadku była dobrze tolerowana przez organizm oraz dała nadzieję na długie pozostanie w dobrej kondycji – podsumowuje pan Maciej.

Kampania edukacyjna „Immunoterapia ratuje życie!”

Fundacja Onkologiczna Nadzieja od lat reprezentuje potrzeby pacjentów z nowotworami i wspiera ich zmagania w powrocie do zdrowia.

– Celem prowadzonej przez nas kampanii „Immunoterapia ratuje życie!” jest edukacja społeczeństwa i środowiska klinicystów w zakresie tej innowacyjnej formy terapii. Z radością przyjęliśmy decyzję o długo wyczekiwanych i potrzebnych zmianach w ramach programu lekowego B.10. Uwzględnienie refundacji podwójnej immunoterapii jest kolejnym krokiem w stronę zapewnienia pacjentom optymalnej i skutecznej ścieżki leczenia – podsumowuje pani Joanna Konarzewska-Król, Dyrektor Fundacji.

źródło: materiały prasowe

POLECAMY: NAJNOWSZE INFORMACJE

Powiązane materiały
immunoterapia raka
Na czym polega immunoterapia raka?
przewodnik o immunoterapii raka
Przewodnik dla pacjenta dotyczący immunoterapii (PDF)
Narodowy Instytut Onkologii
Video: perspektywy immunologii 2021
immuno-onkologia
Immuno-onkologia – przełom w leczeniu nowotworów