Home > Baza wiedzy > Przerzuty czerniaka do mózgu podatne na immunoterapię

Przerzuty czerniaka do mózgu podatne na immunoterapię

przerzuty czerniaka do mózgu immunotera

Chorzy z czerniakiem, który rozprzestrzenił się do mózgu mogą odnieść korzyść terapeutyczną z zastosowania immunoterapii – donosi amerykański New York Times.

Połączenie dwóch leków immunokompetentnych (ipilimumab i niwolumab) zmniejszyło przerzutowe guzy mózgu u wielu chorych na zaawansowanego czerniaka i wydłużyło czas ich przeżycia – czytamy w artykule.

Badanie niosące nadzieję przeprowadzono w 28 centrach onkologicznych na terenie Stanów Zjednoczonych. Wzięło w nim udział 94 pacjentów, którym podawano inhibitory punktów kontrolnych: ipilimuab + niwolumab.

Jak tłumaczy dr. Hussein A. Tawbi, autor badania z MD Anderson Cancer Center w Houston – czerniak ma tendencje do rozprzestrzenia się w mózgu, a kiedy się to stanie, mniej niż 20 procent pacjentów poddanych terapii tradycyjnymi metodami przeżywa jeden rok. W toku przeprowadzonego badania – dzięki immunoterapii – 82 procent chorych z przerzutami czerniaka do mózgu nadal żyło po roku.

W 2015 roku były prezydent USA Jimmy Carter otrzymał inhibitor punktu kontrolnego kiedy jego czerniak rozprzestrzenił się do mózgu i na wątrobę. Ostatni skan – wykonany w czerwcu 2018 roku – nie wykazał wznowy choroby – czytamy w New York Times.

 

Przerzuty czerniaka do mózgu podatne na immunoterapię, opracował Jarosław Gośliński – redaktor immuno-onkologia.pl

źródło: https://www.nytimes.com/2018/08/22/health/melanoma-immunotherapy-brain-tumors.html
 

Powiązane materiały
tydzień świadomości czerniaka
Pacjent ze zmianą barwnikową. Postępowanie diagnostyczne
książka immunologia przełomowa terapia
Książka „Przełomowa terapia. Immunologia kontra nowotwory”
refundacja niwolumabu
Leczenie adjuwantowe czerniaka na styczniowej liście refundacyjnej
terapia CAR-T w Polsce
Terapia CAR-T: dostęp, doświadczenia i perspektywy na rynku polskim