Home > Centrum prasowe > Razem w Immuno-onkologii – poradnik dla Pacjentów

Razem w Immuno-onkologii – poradnik dla Pacjentów

razem w immuno-onkologii

Immunoterapia raka to strategia leczenia nowotworów polegająca na aktywacji układu immunologicznego, który posiada naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. Immunoterapia jest obecnie jedyną strategią terapeutyczną stosowaną w onkologii, która nawet na etapie zaawansowanego lub uogólnionego procesu nowotworowego może potencjalnie doprowadzić do całkowitego wyleczenia chorego.

Na świecie regularnie pojawiają się nowe doniesienia o skuteczności immunoterapii w leczeniu różnych rodzajów nowotworów. Nadzieją napawa fakt, że Polska znajduje się w gronie krajów, gdzie pacjenci mają dostęp do tej nowoczesnej metody.

Obecnie, immunoterapia refundowana jest w naszym kraju w leczeniu czerniaka, raka płuca, raka nerki, chłoniaka Hodgkina oraz nowotworów obszaru głowy i szyi. A to nie koniec, trwają badania nad zastosowaniem tej metody również w innych wskazaniach.

ZOBACZ: DOSTĘP DO IMMUNOTERAPII W POLSCE

Razem w Immuno-onkologii – Poradnik dla chorych

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia obecnie 192 ośrodki mają dostęp do immunoterapii, tymczasem kilkuletnie doświadczenia w stosowaniu tej metody mają zaledwie 22 placówki. Dlatego też, aby zoptymalizować wyniki leczenia immunoonkologicznego, a także zwrócić uwagę płatnika na jakość immunoterapii, polscy eksperci stworzyli ogólnopolski program edukacyjny Razem w Immuno-onkologii.

Autorami projektu są prof. Maciej Krzakowski, prof. Piotr Wysocki, prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, prof. Rafał Dziadziuszko, prof. Dariusz Kowalski, prof. Piotr Potemski, prof. Rodryg Ramlau oraz prof. Piotr Rutkowski.

Edukacja ma objąć wszystkich zaangażowanych w leczenie immunoterapią w danym ośrodku, a więc zarówno lekarzy, jak i pielęgniarki, a także Pacjentów i ich opiekunów.

I właśnie z myślą o Pacjentach chorych na nowotwór, stworzono poradnik Razem w Immuno-onkologii, który stanowi cenne źródło wsparcia i wiedzy na temat leczenia immunologicznego. W poradniku znajdują się m.in. ważne informacje przed rozpoczęciem leczenia, wyjaśnienie działania systemu immunologicznego, opis dostępnych terapii, możliwe działania niepożądane, ważne kontakty, a także wskazówki dla opiekunów pacjentów poddawanych immunoterapii.

Poradnik Razem w Immuno-onkologii będzie dostępny w wersji drukowanej w ośrodkach stosujących tę metodę leczenia. Można go również bezpłatnie pobrać TUTAJ w formie PDF.

 

Wszelkie przypadki podejrzenia wystąpienia działania niepożądanego związanego ze stosowaniem produktów leczniczych należy zgłaszać do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, korzystając z następujących danych kontaktowych: Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
tel: (22) 49 21 301
faks: (22) 49 21 309
email: [email protected]

W celu zgłoszenia podejrzenia wystąpienia działania niepożądanego produktu leczniczego firmy Bristol-Myers Squibb oraz uzyskania dodatkowych informacji dotyczących stosowania tych produktów leczniczych należy skontaktować się z Informacją Medyczną firmy Bristol-Myers Squibb dostępną pod numerem telefonu: 22 579 67 26 lub emailem: [email protected]

Powiązane materiały
akademia czerniaka 2020 konferencja
Akademia Czerniaka 2020 – zaproszenie na cykl konferencji
konferencje dotyczące immunoterapii 2018
Cancer Fight Research Club – otwarte wykłady o badaniu i leczeniu nowotworów
Akademia jelita grubego
Akademia Raka Jelita Grubego 2019
Akademia Onkologii Urologicznej – zaproszenie