Home > Centrum prasowe > Projekt „Razem w Immuno-onkologii”

Projekt „Razem w Immuno-onkologii”

razem w immuno-onkologii projekt warsztaty

Immunoterapia raka to strategia leczenia nowotworów polegająca na aktywacji układu immunologicznego, który posiada naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. Immunoterapia jest obecnie jedyną strategią terapeutyczną stosowaną w onkologii, która nawet na etapie zaawansowanego lub uogólnionego procesu nowotworowego może potencjalnie doprowadzić do całkowitego wyleczenia chorego.

Na świecie regularnie pojawiają się nowe doniesienia o skuteczności immunoterapii w leczeniu różnych rodzajów nowotworów. Nadzieją napawa fakt, że Polska znajduje się w gronie krajów, gdzie pacjenci mają dostęp do tej nowoczesnej metody.

W 2018 roku naukowcy, którzy pracowali nad mechanizmami jej powstania, otrzymali nagrodę Nobla, która potwierdza przełomowy charakter odkrycia.

Obecnie, immunoterapia refundowana jest w naszym kraju w leczeniu czerniaka, niedrobnokomórkowego raka płuca, raka nerki, chłoniaka Hodgkina oraz nowotworów obszaru głowy i szyi. A to nie koniec, trwają badania nad zastosowaniem tej metody również w innych wskazaniach.

ZOBACZ: DOSTĘP DO IMMUNOTERAPII W POLSCE

Wiele ośrodków w Polsce ma dostęp do immunoterapii, jednak nie wszystkie mają takie samo doświadczenie w jej stosowaniu. Dlatego też, aby zoptymalizować wyniki leczenia immuno-onkologicznego, a także zwrócić uwagę płatnika na jakość immunoterapii, polscy eksperci stworzyli ogólnopolski program edukacyjny „Razem w Immuno-onkologii”.

Autorami projektu są prof. Maciej Krzakowski, prof. Piotr Wysocki, prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, prof. Rafał Dziadziuszko, prof. Dariusz Kowalski, prof. Piotr Potemski, prof. Rodryg Ramlau oraz prof. Piotr Rutkowski.

Edukacja ma objąć wszystkich zaangażowanych w leczenie immunoterapią w danym ośrodku: lekarzy, pielęgniarki, ale także pacjentów i ich opiekunów.

„Razem w Immuno-onkologii” – cykl szkoleń dla specjalistów

W pierwszej fazie projekt skierowany jest do oddziałów onkologicznych, gdzie odbywają się szkolenia prowadzone przez wykładowców z ośrodków najbardziej doświadczonych w stosowaniu immunoterapii. Lekarze mają również możliwość odbycia stażu w takich ośrodkach. Dla pielęgniarek onkologicznych zorganizowano osobny cykl szkoleń.

Szkolenie, które odbyło się w naszym szpitalu cieszyło się dużą popularnością, zwłaszcza wśród lekarzy i pielęgniarek spoza specjalizacji onkologicznej. Jesteśmy dumni, że nasi pracownicy tak chętnie poszerzają horyzonty i chcą podnosić poziom swojej wiedzy. Immunoterapia to nowa forma leczenia, która daje chorym dodatkową szansę na ustabilizowanie choroby lub wręcz wyleczenie, dlatego bardzo ważne jest, aby stale się kształcić – komentuje dr n. med. Piotr Sawrycki, Koordynator Oddziału Chemioterapii Nowotworów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu, gdzie odbyło się jedno z pierwszy szkoleń inaugurujących projekt.

Docelowo szkolenia w ramach projektu „Razem w Immuno-Onkologii” mają objąć ośrodki w całej Polsce. Do tej pory odbyły się trzy szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek w Toruniu, Tarnobrzegu i Jeleniej Górze, ale w planach są już kolejne.

21.02. Kraków – Narodowy Instytut Onkologii Oddział w Krakowie

26.02. Kraków – Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie

20.03. Warszawa – Magodent

„Razem w Immuno-onkologii” – poradnik dla Pacjentów i opiekunów

Zgodnie z założeniami projektu „Razem w Immuno-onkologii”, edukacja ma objąć wszystkich zaangażowanych w leczenie immunoterapią, ale także chorych i ich opiekunów.

I właśnie z myślą o Pacjentach chorych na nowotwór, stworzono poradnik Razem w Immuno-onkologii, który stanowi cenne źródło wsparcia i wiedzy na temat leczenia immunologicznego.

W poradniku znajdują się m.in. ważne informacje przed rozpoczęciem leczenia, wyjaśnienie działania systemu immunologicznego, opis dostępnych terapii, możliwe działania niepożądane, ważne kontakty, a także wskazówki dla opiekunów pacjentów poddawanych immunoterapii.

Poradnik Razem w Immuno-onkologii będzie dostępny w wersji drukowanej w ośrodkach stosujących tę metodę leczenia. Można go również bezpłatnie pobrać TUTAJ w formie PDF.
 

Powiązane materiały
immunoterapia w pytaniach i odpowiedziach
Broszura: „Immunoterapia w pytaniach i odpowiedziach”
fundacja nadzieja
„Immunoterapia ratuje życie!” – zaproszenie na konferencję
immunoterapia nowotworów 2023 konferencja
Immunoterapia nowotworów 2023 – konferencja dla lekarzy
Jakub Kucharz rak nerki
Webinar: Ścieżka pacjenta i możliwości terapeutyczne w leczeniu raka nerki