Home > Centrum prasowe > Antybiotykoterapia zmniejsza skuteczność leczenia onkologicznego?

Antybiotykoterapia zmniejsza skuteczność leczenia onkologicznego?

antybiotyki immunoterapia

Immunoterapia jest nową formą leczenia onkologicznego, jej działanie polega na odblokowaniu naturalnych mechanizmów przeciwnowotworowych układu immunologicznego.

Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że flora jelitowa ma wpływ na skuteczność immunoterapii oraz jej niepożądane działania (czytaj więcej).

W badaniu opublikowanym w Journal of Clinical Oncology sprawdzono, czy stosowanie antybiotykoterapii w roku poprzedzającym immunoterapię ma wpływ na jej skuteczność. Analizie poddano dane chorych na nowotwór po 65. roku życia, którzy rozpoczęli immunoterapię w latach 2012-2018. Uwzględniono w niej stosowanie antybiotykoterapii na rok oraz na 60 dni przed rozpoczęciem immunoterapii.

Spośród ponad 2,7 tysiąca chorych 59% stosowało antybiotyk przynajmniej raz w roku poprzedzającym rozpoczęcie immunoterapii, a 19% na 60 dni przed leczeniem. Średni czas przeżycia wszystkich chorych wyniósł 306 dni. Zauważono, że stosowanie antybiotyków w roku poprzedzającym rozpoczęcie immunoterapii pogarsza czas przeżycia całkowitego o 12%. Największa różnica (26%) dotyczyła niektórych antybiotyków z grupy fluorochinolonów – 26%.

Badanie to potwierdza wpływ stosowania antybiotykoterapii na skuteczność immunoterapii nowotworów.

źródło: ascopubs.org

PRZEJDŹ DO: AKTUALNOŚCI

Powiązane materiały
narodowy instytut onkologii czerniak
Przedoperacyjne leczenie czerniaka III stopnia za pomocą immunoterapii
leczenie neoadjuwantowe raka płuca
Refundacja terapii neoadjuwantowej poszerza dostęp do leczenia raka płuca
światowy dzień raka nerki
Światowy Dzień Raka Nerki – komunikacja podstawą współpracy
terapie komórkowe raka
Terapie komórkowe – precyzyjna immunoterapia