Podczas niedawnego kongresu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK) zaprezentowana została pierwsza polska aplikacja wspierająca lekarzy w zarządzaniu działaniami niepożądanymi, które mogą pojawić się u chorych onkologicznie leczonych immunoterapią. Ankiety przeprowadzone wśród jej użytkowników pokazały, że aplikacja OWPK Bezpieczeństwo immunoterapii pomaga im w codziennej pracy, usprawnia proces zarządzenia działaniami niepożądanymi i może przełożyć się na skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu, ograniczając tym samym koszty wynikające z hospitalizacji.
Digitalizacja przyszłością medycyny
W obszarze ochrony zdrowia w ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się znaczny postęp cyfryzacji. Pierwszą zmianą tego typu było wprowadzenie e-recepty, bez której ciężko dziś wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie.
Kolejnymi krokami w kierunku optymalizacji opieki nad pacjentem były telekonsultacje ze specjalistą, e-skierowania, Internetowe Konto Pacjenta (IKP), a także organizacja opieki koordynowanej w POZ czy możliwość skorzystania z elektronicznej rejestracji.
– Polska idzie w kierunku bycia liderem digitalizacji pewnych procesów w medycynie. Sama digitalizacja daje nam dostęp nie tylko do danych, ale przede wszystkim analizy tych danych na potrzeby właściwego zdrowia publicznego i oceny wskaźników i mierników, chociażby w KSO. Innym aspektem jest automatyzacja kontroli badań przesiewowych np. poprzez Internetowe Konto Pacjenta – podkreślił podczas sesji prezentującej funkcjonalność aplikacji prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski.
Wdrożone już narzędzia to tylko przykłady postępującego procesu digitalizacji medycyny w Polsce. Resort Zdrowia wraz z podległymi mu urzędami prowadzi prace nad kolejnymi rozwiązaniami, m.in. Narodowym Portalem Onkologicznym czy Systemem Monitorowania Programów Lekowych.
Bezpieczeństwo immunoterapii – aplikacja
Narzędzia cyfrowe mogą również służyć wsparciu w podejmowaniu decyzji terapeutycznych – jednym z nich jest aplikacja „OWPK Bezpieczeństwo immunoterapii” Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.
Aplikacja powstała na bazie opracowania PTOK Onkologia w praktyce klinicznej: bezpieczeństwo immunoterapii i wzbogacona została o interaktywne tabele oraz schematy postępowania. Przyjazny dla użytkownika interfejs i wskazówki dotyczące możliwości kontynuacji terapii w oparciu o gotowe algorytmy postępowania pozwalają na pogłębienie wiedzy, zmianę praktyki lekarskiej, a tym samym łatwiejsze podejmowanie przez specjalistów decyzji terapeutycznych.
Jak wskazują wstępne wyniki badania ankietowanego oceniającego użyteczność aplikacji, w opinii większości lekarzy korzystanie z niej wpłynęło na skrócenie czasu diagnostyki, również w przypadku pojawienia się rzadkich działań niepożądanych immunoterapii. Ponad połowa specjalistów zauważyła też zmniejszenie czasu do rozpoczęcia właściwego leczenia zdarzeń niepożądanych.
Wypadową skrócenia czasu diagnostyki i wdrożenia leczenia wyżej wskazanych jest też skrócenie okresu hospitalizacji, co wydaje się być szczególnie istotne przy rosnących kosztach leczenia szpitalnego.
źródło: materiały prasowe
PRZEJDŹ DO: CENTRUM PRASOWE